Parin kaverin kanssa ollaan ihan mielenkiinnosta otettu tosimatsia. Eli ilman suojia ja täydellä kontaktilla. Ollaan huomattu että kaikki opit mitä on tullu normitreeneistä (thainyrkkeily 1v takana) ei ole tositilanteessa paljoakaan hyötyä. Tilanteessa menee jotenkin ihan lukkoon ja ottelu menee ihan snagariheijareiksi.
Onko jotain vinkkiä miten tuollaista tositilannetta voi treenata? tuleeko vaan rutiinin kautta? eli paljon mättöä vaan.
Onko jotain vinkkiä miten tuollaista tositilannetta voi treenata? tuleeko vaan rutiinin kautta? eli paljon mättöä vaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tätä kannattaa harjoitella, ei tule paikatkaan hirveän kipeäksi.
Otatte kaverin kanssa sparrin ilman suojia ja iskut pitää olla kevyitä ja hidasteisia alussa olit kuka hyvänsä.
Siinä voitte tehdä erilaisia lukkoja ja heittoja toisen iskuihin.
Aina vähän väliä lisäätte nopeutta ja voimaa ihan pikkuriikkisesti.
Lopussa nopeus ja voima vastaavat tositilannetta mutta se ei tunnu missään kun olette lisäänneet tahtia minimaalisen verran joka kerta.
Kannattaa oikeesti.
..kannattaa treenata realistisesti niin että tosiaan se kaveri pistää vastaan. Tietty normaali sparraaminen täysillä ilman suojia on aika riskipeliä ja varmaan osumia tulee.
Hyvä vinkki (ootte varmaan jo huomannut) Etäisyys tuo tilaisuuden.
Stressi, tunnetilat jne vaikuttavat siihen ettei puhdasta tekniikkaa saa aikaiseksi. Näin se vaan menee.
"Tietty normaali sparraaminen täysillä ilman suojia on aika riskipeliä ja varmaan osumia tulee."
Tuossa neuvomassani harjoituksessa oli juuri se ituna että alussa kun otellaan minimaalisen hiljaa niin ei satu vahinkoja. Ja kun nopeutta ja voimaa lisäätään aina vähän niin kehot tottuvat iskuihin.
Sama kun alkoholistit aloittavat ykkösoluella, siirtyvät kolmoseen, kossuun, jne. ;D
Se on ihan sama millä taputtelulla aloitat, mut kun esim. heijari osuu poskeen niin rumaa jälkeä tulee olit tottunut tai et. Eiköhän toi sama päde kaikkiin niveliin tai kun potkaset kaveria niin että jalkapöytä kolahtaa sen kyynerpäähän.
Ette ole vieläkään tainneet käsittää juttuni ideaa:
Lyönnit ja potkut on helppo alussa torjua OIKEIN ja vauhdin lisääntyessä ne pitää osata vieläkin OIKEIN:
1.taso: hitaasti kuin hidastettu filmi
2.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
3.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
4.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
5.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
6.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
7.taso: 1 aste nopeammin kuin edellisessä
8.taso: nyt sparri näyttää normaalilta sparrilta
Ymmärrän hyvin selittämäsi harjoitusmetodin. Tällä oppii varmasti yhtä ja toista. Ja hitaasti hyvä tulee jne... Mutta meinaatko, että sitten kun ihmiset ovat oppineet tarpeeksi hyvin OIKEIN torjuntoja, he eivät täyskontaktissa saa koskaan mitään hittiä? Sehän tarkoittaisi samaa, kun että kun jalkapallomaalivahti tarpeeksi harjoittelee torjuntoja, niin koskaan ei tule byyriä eikä häkkiheilu?
Jos tähän pyrkii taitaa mennä ikä ja terveys. Miksi sitä sparria sitten täytyy vetää ilman suojia? Minä kehotan kaikkia, että 16unssiset käteen munarit jalkaan, hammassuojat ehdottomasti, ja jos on niin kypärää ja panssaria. Minä en ainakaan oikeasti halua niitä tositilanteita kokea, miksi sitten vapaaehtoisena?
Siinä on pointtina se että opitaan torjuu ja väistää damagea. Ei mitään "kehon kovetusta" :)
Sparri ei ole suoraan verrattavissa "maalivahdin torjuntaan". Osumaa on eri laatuista mustelmista murtumiin. Maali on aina maali ;)
"Miksi sitä sparria sitten täytyy vetää ilman suojia"
reallisuuden takia. Vai onko muka oikeassa tilanteessa suojat päällä? taisit missata mun pointin, eli sparrissa menee hyvin, mut tekniikka hajoo ja "kusitulee" sukkaan kun tilanne on niin kuin se käytännössä olisi (ei suojia)
??? Onko kenties kokemusta siitä, että kusi tulee sukkaan??? Miks vapaaehtoisena pitäis ottaa realistista matsia. menee vaan paikat kipeeks turhasta leikkimatsista. Kyllä nekin jotka sparraa suojuksilla on yhtä hyviä tositilanteessa kuin ne jotka sparraa ilman suojia ja menettää esim hampaansa. Miks kaiken täytyis aina olla niin realistista jos kyse on vaan harjotuksista??? Jos sparraisin kavereitten kaa ilman suojia huvikseni, voisin mielummin ottaa todellista matsia.
Kyllä sitä oppii tarpeeksi suojillakin. Nyrkkeilymatsi on totista puuhaa, vaikka aina on hanskat ja hammassuojat. Kyllä ukon saa tiputettua maan pinnalle vaikka ne suojat onkin. Käyttäkää sitten vaikka vapariin tarkoitettuja hanskoja tai vaikka 8 oz -hanskoja. Mitä siinnä voittaa, että on todennut, että kun on leukaluu murtunut, niin silloin meni "kusisukkaan", enkä oiken voinut potkia kunnon raundareita! Tämän voin kertoa itselleni jo etukäteen. En mä testaisi sitäkään, että pystynkö tappelemaan jos mua on puukotettu! Vastaus on en halua edes tietää!
Kyllä ne kaikki kehäkokemukset on kovia paikkoja ainakin minulle, vaikka on kaikki sallitut suojat ja kypärät ja kaikki! Kyllä vaikka ihan tavalliset salikisat ovat tosi adrenaliinia nostavia ja itsestä tuntuu siltä, ettei muistakkaan enää yhtään temppua.
Mulla on sellaisia kokemuksia esim. judon puolelta, että koko matsin ajan yritin vain Ipponseoinagea, kun mitään muuta ei tullut mieleen. No vastustalle tuli, ja peli päättyi. Oli siinä vähän tyhmä olo, että mihin ne sata muuta heittoa unohtui? :) Brassissa ihan samoja ajatuksia on tullut montakertaa että makaa missä tahansa positiossa, ja ei vaan keksi että mitäs tässä nyt pitikään tehdä. Ja nyrkkeilyssä. Kaikilla jotka sparraavat paljon on varmasti samoja kokemuksia tosi paljon. Ja jos tuntuu että kaipaa kovuutta, niin vaihtaa vain treenikaveria! Joka hevoselle löytyy kyllä kengittäjä!
näyttää olevan turhaa taistella tuulimyllyjä vastaan :(
Menet baariin ja etsit rumimman ja häijyimmän helvetin enkelin ja alat vittuilemaan ankarimman mukaan....opit siinä sparrin ohessa väistelemään baarijakkaroita ja luoteja, kyllä varmasti tulee semmonen henkiinjäämis vietti että sparrin on pakko ruveta sujumaan jotta pääset vittuun sieltä baarista ennenku loput jengiläiset ehtii tulla paikalle......