Kynttilät palavat yhä

haudalla!!!

Kävin keskiviikkona Helsingin ortodoksisella hautausmaaalla Kirkan haudalla. Kyyneleet tulivat silmiin, niin kaunista siellä on yhä. Kymmenet hautakynttilät paloivat ja tuoreita kukkija ja kaksi uutta seppelettä muistosanoineen koristavat yhä kumpua.
Yhden oli allekirjoittanut koko operhe. Kirkaa ei todellakaan ole unohdettu. Mestari on tavallaan elinvoimainen myös sen suuren rajan takana. Kirkan veroista laulajaa ei ole eikä tule. Hän oli uniikki, nykyajan ikoni.

6

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..mirke

      Kirkalle kaikki kunnia elämäntyöstä, mutta ikoni tai uniikki on aika liioiteltua. Tosiasiassa hänen äänensä oli loppuvaiheessa varsin karmeaa kuunneltavaa ja esim. Idols-tuomarit olisivat sanoneet hänelle, että bye-bye

      • vertaus

        Ei tee oikeutta sen kummemmin Kirkalle tai Idolseille lähteä vertaamaan näitä toisiinsa.
        Jos meillä on kehissä 56-vuotinen konkari ja pyöreesti kakskymppinen juniori, erkkikin ymmärtää, ettei näitä pidä lähteä vertaamaan.
        Jos Idolsit olisi olleet 60-luvulla, Kirka olisi ollut varma voittaja.

        Mitä hyötyä on nyt kuollutta parjata, anna olla ja keskity omaan elämääsi.


    • Onslow

      Toivon, että televisiosta tulisi uusintoja Kirkan konserteista ym. Tähän mennessä on tullut vain se yksi ohjelma. Lisää, lisää Kirkaa!!!

      • ihmettelen...

        Miksi ihmeessä Kirkan konsertteja ei näytetä tv.ssä?! Kyllä hän oli ehdottomasti uniikki ja ikonimme, eikä yhtään liioittelua ole siinä! Ainutlaatuinen ääni, joka viime vuosina oli huonontunut. Mutta muistoissamme elää se upea ääninen kultakurkku, joka hallitsi useat musiikki genreet.


    • Kesälomälla

      uusia kukkia ja käviöitä. Minä porukoineni aion
      kesällä vierailla KIrkan haudalla.

      • Onslow

        Sama on meilläkin suunnitelmissa, kesällä toivon käynnin Kirkan haudalla toteutuvan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      66
      4241
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      54
      4026
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3512
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3033
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2759
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2552
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2234
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      13
      1337
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      155
      1230
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1026
    Aihe