Kynttilät palavat yhä

haudalla!!!

Kävin keskiviikkona Helsingin ortodoksisella hautausmaaalla Kirkan haudalla. Kyyneleet tulivat silmiin, niin kaunista siellä on yhä. Kymmenet hautakynttilät paloivat ja tuoreita kukkija ja kaksi uutta seppelettä muistosanoineen koristavat yhä kumpua.
Yhden oli allekirjoittanut koko operhe. Kirkaa ei todellakaan ole unohdettu. Mestari on tavallaan elinvoimainen myös sen suuren rajan takana. Kirkan veroista laulajaa ei ole eikä tule. Hän oli uniikki, nykyajan ikoni.

6

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..mirke

      Kirkalle kaikki kunnia elämäntyöstä, mutta ikoni tai uniikki on aika liioiteltua. Tosiasiassa hänen äänensä oli loppuvaiheessa varsin karmeaa kuunneltavaa ja esim. Idols-tuomarit olisivat sanoneet hänelle, että bye-bye

      • vertaus

        Ei tee oikeutta sen kummemmin Kirkalle tai Idolseille lähteä vertaamaan näitä toisiinsa.
        Jos meillä on kehissä 56-vuotinen konkari ja pyöreesti kakskymppinen juniori, erkkikin ymmärtää, ettei näitä pidä lähteä vertaamaan.
        Jos Idolsit olisi olleet 60-luvulla, Kirka olisi ollut varma voittaja.

        Mitä hyötyä on nyt kuollutta parjata, anna olla ja keskity omaan elämääsi.


    • Onslow

      Toivon, että televisiosta tulisi uusintoja Kirkan konserteista ym. Tähän mennessä on tullut vain se yksi ohjelma. Lisää, lisää Kirkaa!!!

      • ihmettelen...

        Miksi ihmeessä Kirkan konsertteja ei näytetä tv.ssä?! Kyllä hän oli ehdottomasti uniikki ja ikonimme, eikä yhtään liioittelua ole siinä! Ainutlaatuinen ääni, joka viime vuosina oli huonontunut. Mutta muistoissamme elää se upea ääninen kultakurkku, joka hallitsi useat musiikki genreet.


    • Kesälomälla

      uusia kukkia ja käviöitä. Minä porukoineni aion
      kesällä vierailla KIrkan haudalla.

      • Onslow

        Sama on meilläkin suunnitelmissa, kesällä toivon käynnin Kirkan haudalla toteutuvan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe