Olemme perustamassa ystäväni kanssa päätoimen rinnalle sivutoimeksi omaa yritystä. Mikä yhtiömuoto meille sopisi näin aluksi? Tarkoituksena olisin jossain vaiheessa irtisanoutua päätoimesta ja alkaa kokopäiväisiksi yrittäjiksi. Valmistamme käsityönä tuotteita mitä en tässä nyt ala sen enämpää kertomaan.
Mutta jos teillä on neuvoja meille otamme ne ilomielin ja kiitollisina vastaan!
Mutta jos teillä on neuvoja meille otamme ne ilomielin ja kiitollisina vastaan!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aloitus on nykyjään 2500 euroa kulut noin 330 euroa. Se on alottavalle kova hinta, mutta kun kyseessä on kuitenkin kaksi yrittäjää, niin helpompi sopia rahasta ja omistuksesta. Toinen on KY, mutta en ole kovin paljon siihen tutustunut. Kannattaa käydä aiheeseen liittyävä yrittäjä kurssi taikka ostaa esim kirja selventämään asioita.
valitsin aluksi melkein tuolla alalla kommandiitti yhtiön aluksi ja sen jälkeen katsoa onko järkeä lähteä tuolla alalla osakeyhtiöksi.
..että otatte yhteyttä paikalliseen yrittäjäyhdistykseen ja pyydätte neuvoja!