mitä mieltä olette. kuka menaa ottaa äitiyspakkauksen ja kuka ei. MIKSI ??
teksi mieli ottaa kun en ole ennen ollut siihen mahdollisuutta kun muut lapset syntyny ulkomailla. mutta pitääköhän niitä vaatteta kuitenkaan. SIIS MITÄ MIELTÄ TE OLETTE ????
kiitos kaikista vastauksista ....
teksi mieli ottaa kun en ole ennen ollut siihen mahdollisuutta kun muut lapset syntyny ulkomailla. mutta pitääköhän niitä vaatteta kuitenkaan. SIIS MITÄ MIELTÄ TE OLETTE ????
kiitos kaikista vastauksista ....
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä ainakin olen ottamassa pakkausta. Ensimmäistä lasta odotetaan ja pakkauksen mukana tulee paljon paitsi vaatteita niin myös paljon muuta tarpeellista tavaraa. Ei tarvitse itse hankkia kaikkea, kun tarpeelliset tavarat saa sieltä.
itse odotan toista lastani ja ei ole aikomusta ottaa sitä äippäpakkausta. en ottanut viimekerrallakaan. mielestän sielä ei ole mitään minun makuun. onhan sielä kaikkea hyvää. esim. se makupussi ja ne sideharsot.
sideharsoja saa ostettua ihan kaupastakin.
makupussn olen ommellut itse.
ja olen ostanut itse kaikki vaatteet.
esim. h&m sai tosi hyviä bodyja ja housuja. ja sai juur niitä värejä mitä itse halusin. eihän sillä 140 e. varmaankaan saa ihan yhtä paljon kun on siinä pakkauksessa ,mutta kyllähän ne sukulaiset ja ystävätkin tuovat varmaan jotain mukanaan. mielestäni pakkauksen vaatteet ovat niin isoja etti viitti ihan vastasyntyneelle ees laittaa. mutta makuja on monta.
Ekan lapsen sain ulkomailla joten en saanut pakkausta (tosin ko maassa saatiin siihen maailman aikaan n. 1000 euroa rahaa vastaavaan tarkoitukseen).
Kaikki ensimmäisen puolentoista vuoden vaatteet varastettiin kellarivarastostamme Suomeen palauttuamme joten tälle toiselle lapselle aion ottaa äiteyspakkauksen, ihan vaikka vain nähdäkseni kuinka hyvä se on käytännössä.
Ekalle lapselle otin aikoinaan pakkauksen, toiselle ja kolmannelle en. Nyt on aikaa edellisestä vauvasta yli 10 vuotta joten otan taas pakkauksen. Niitä tarvikkeita ei tosiaan saa 140€:lla. Eivät toki ole ihan vastasyntyneelle sopivia ne vaatteet mutta äkkiäpä muksu kasvaa. Kyllä meillä ne vaatteet oli käytössä. Jotain turhaakin pakkauksessa on, mutta enemmän tarpeellista.
Me otettiin se pakkaus kun ekaa ootellaan.Pienelle en viitsi hirveästi ostaa mitään uutta kun kasvaa niin nopiaa niistä ulos,värit oli mitä oli mutta ihan kivoja suurin osa.
Olen hankkinut vaatteet ym. tavarat kirppiksiltä. On tullut todella halvaksi. 140 eurolla voin sitten hankkia vaikkapa turvakaukalon tms. Niin ja ensimmäistä odotan.
Aion ottaa äitiyspakkauksen. Jo viidennen kerran. Käytettyä on tullut aina -paitsi ehkä niitä harsovaippoja..Nyt niitä ei taida enää pakkauksessa juuri ollakaan.
Esikoista odottaessa otin pakkauksen. Toiselle en koska lapsilla oli ikäeroa vain 1v 4kk ja kaikki esikoisen tavarat oli tallella. Nyt odotan kolmatta ja nuoremman ja tulokkaan ikäeroksi tulee 6v, joten otin taas pakkauksen.
Jos olisin tiennyt miten paljon nyt saan vauvan vaatteita en olisi ottanut pakkausta. Siellä on kivoja juttuja, mutta myös turhaa krääsää. Kuten kestovaippa ja harsot ja kirjallisuus. Jos on useampi lapsi niin kirjallisuuden anti on aika turha.