kuiva

iho, mikä auttaisi???
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuiva iho tulee monesti keväällä jos hevonen on ollut paljon loimitettuna. Paljon ulkoilua ilman loimea, että pääsee piehtaroimaan lumessa. Ainoa rasvauskeino on ruokaöljy, sitä voi sumuttaa tai sivellä pyyhkeellä. Hepasta tulee kyllä vähän tahmea... A-ja D-vitamiinilisä kevättalvella olisi aina tärkeä, hoitaa myös ihoa.

Äänestä

...ruuan sekaan.
Auttaa kuivaan ihoon, sekä samalla harjan ja hännän kostutukseen.
Tosin kannattaa muun ruokinnan ohella muistaa että se antaa ravintoon myös lisä energiaa.. :)

Äänestä

...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halkeileva kirjoitti:

iho, mikä auttaisi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu