Allergiasta..

Allerginen Lievästi

Olen tässä huomannut, että on tullut juttua allergiosta, enimmäkseen koira -ja kissa-allergioista. Itselläni todettiin n. 4 vuotiaana koira-allergia ja meillä oli silloin dobermanni. Olin allerginen sen hilseelle ja koira jouduttiin lopettamaan. Tämä oli todella surullista, kaikki olivat kiintyneet koiraan. Nyt allergia on selvästi vähentynyt, eikä oireita ole tullut monestakaan rodusta, tai ei ainakaan pahoja oireita. Esim. Silmien kutinaa.

Nyt harkitsemme koiran ottamista, rotuna olisi Bichon Havanais. Sukulaisella on tälläinen koira, eikä allergiaa ole ilmennyt, vaikka lähes joka viikko ollaan käyty siellä. Mutta mitä mieltä te olette allergiasta, onko koiran hankkiminen hyvä ajatus ollenkaan?

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiran lopetanut...

      niin annappa koko asian olla. Tulee ne oireet takaisinkin. Eikä eläin ole heittopussi.

      Mikset usko kerrasta? -ai, niin, ei se ollukaan sun henki.......

    • Dr-evil

      Joo,

      Ei missään nimessä kannata ottaa koiraa jos on joskus saanut oireita, Oireet tulevat takaisin ja sitten koirasta on taas luovuttava.

      • =) ...

        kyllä... bichon on koira josta ei pitäisi tulla allergiaa lainkaan. koska sillä ei ole pohjavillaa lainkaan. itselläni todettiin koira-allergia jo lapsena ja halusin koiraa kovasti. sitten me otettii toinen koira jolla ei ole pohjavillaa ja sopii allergikoille rodultaan coton de tulear.. on ollut meillä tuo kyseinen rotu jo 2v eikä oireita ole tullut. =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4333
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1312
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe