Vajaatoiminnasta kysymys

Voiko vajaatoiminta lääkityksen myötä kääntyäkin liikatominnan puolelle? Mulla nimittäin olo on nyt parantunut kummasti,kun oon syönyt muutaman kuukauden tyroksiinia.Ongelmana on vaan se,että tuntuu,että käyn nyt "ylikierroksilla".Vai onko se ihan normaalia niin pitkän vajaan jakson jälkeen?

Sitten toinen juttu on se,että vajaatoiminnan myötä katosi halut harrastaa seksiä.Nyt ne on palanneet kaksinkertaisina takaisin!Siitä alkaa jo olla haittaa pikkuhiljaa,vaikka hullulta kuulostaakin varmaan.Eli onko tuollainen liikatoimintaan kuuluvaa vai mikä ihme mua vaivaa?
111264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lääkityksestä voi tulla ylitoiminnan oireita - joko niin, että nostaa annosta liian nopeasti ja elimistö reagoi siihen, tai sitten annos ei ole sopiva muista syistä (esim. vuodenaika voi vaikuttaa vähän)
Ylitoiminnalla olon voi tietenkin tutkia, T3V kertoo parhaiten että onko kyse ylitoiminnasta.
Lääkitystä voi silloin vähän pienentää, tosin jos oireet eivät ole vakavia niin vähennyksetkin kannattaa tehdä varovasti, ihan niinkuin tietenkin nostotkin.

Äänestä

Jos sinulle tulee todellisia liikatoiminnan oireita, kuten ripuli, unettomuus, levottomuus, kovempi laihtuminen jne. niin kannattaa laskea annosta; mutta vain ihan pikkiriikkisen, ettei vain mennä takaisin vajaalle.

Minulla ainakin alkoi tuntua "liikatoiminnalta" vielä vajaa-arvoissakin, sillä olin tottunut siihen puoliunessa haahuiluun. Jos siis olosi ei ole huonolla tavalla levoton, vaan energinen ja vilkas ja hyvä, et ole liikatoiminnalla, vaan normaaliolotilassa. Kannattaa nyt kuitenkin tarkistaa se T3v.

Äänestä

No huh... joku muukin sentäs kärsii lisääntyneestä seksuaalisuudesta! Itselläni on todella häiritsevää jo. Otin yhteyttä pariin lääkäriinkin ja minua vaan käskettiin seksuaaliterapeutille. Mutta ei päässäni ole vikaa vaan kropassa/hormooneissa tms. Aamusta alkaa kuumottaa ja ilta onneksi alkaa jo sitten olla normaali. Kahvin kanssa oireet ovat ylipahat :( Seksi saattaa ällöttää, ei henkisesti tee edes mieli mutta kamala "kuumotus" ja halu silti kropassa. Todella rasittavaa.

Äänestä
  • Arvot pitäisi olla ihan ok. tsh 1.4 ja t4v 15. t3v:tä eivät mittaa...

    Äänestä

  • voi kun niitä haluja sais. Lääkityksellä on kostunu alapää, mutta haluihin ei paljo vaikuta. Saati sitten orgasmia sais millään keinolla. Häipyny on.

    Äänestä

  • pinky_ kirjoitti:

    Arvot pitäisi olla ihan ok. tsh 1.4 ja t4v 15. t3v:tä eivät mittaa...

    on kuitenkaan kyse liikatoiminnan aiheuttamasta "liikaseksuaalisuudesta". Toki T3v olisi tiedettävä ennen lopullista tuomiota; mutta jos tuo on ainoa liikisoire, se ei johdu liikatoiminnasta. Jos sen sijaan on myös ripulia, unettomuutta yms. kehoittaisin laskemaan annostusta.

    Äänestä

  • tuskinpa kirjoitti:

    on kuitenkaan kyse liikatoiminnan aiheuttamasta "liikaseksuaalisuudesta". Toki T3v olisi tiedettävä ennen lopullista tuomiota; mutta jos tuo on ainoa liikisoire, se ei johdu liikatoiminnasta. Jos sen sijaan on myös ripulia, unettomuutta yms. kehoittaisin laskemaan annostusta.

    Mutta kun se kuumotus alkaa thyroxinin oton jälkeen. Jos unohdan tabun niin sitä ei tule. Eli se liittyy siihen että aamusta iso annos tyroksiinia. Lääkäri ei puoltanut ajatusta jakaa annosta pitkin päivää.

    Ei mulla liikatoimintaa ole. Annostakin saisi kuulemma vielä suurentaa mutta en halua. Otin muutaman päivän isompaa annosta ja ongelmani paheni siihen suuntaan että hirvitti!!

    Äänestä

  • pinky_ kirjoitti:

    Mutta kun se kuumotus alkaa thyroxinin oton jälkeen. Jos unohdan tabun niin sitä ei tule. Eli se liittyy siihen että aamusta iso annos tyroksiinia. Lääkäri ei puoltanut ajatusta jakaa annosta pitkin päivää.

    Ei mulla liikatoimintaa ole. Annostakin saisi kuulemma vielä suurentaa mutta en halua. Otin muutaman päivän isompaa annosta ja ongelmani paheni siihen suuntaan että hirvitti!!

    ... se lääkärille kuuluu, jos jaatkin annoksesi 2 erään ;). Katsot vain, että maha on tyhjä, kun otat toisen satsin (pari tuntia ruokailusta) ja otat tuon toisen annoksen iltapäivän puolella, ettei yöunet mene. Näin minä olen toiminut eikä endoni ole ainakaan ääneen pitänyt pöljänä ;), koska tämä toimii.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    ... se lääkärille kuuluu, jos jaatkin annoksesi 2 erään ;). Katsot vain, että maha on tyhjä, kun otat toisen satsin (pari tuntia ruokailusta) ja otat tuon toisen annoksen iltapäivän puolella, ettei yöunet mene. Näin minä olen toiminut eikä endoni ole ainakaan ääneen pitänyt pöljänä ;), koska tämä toimii.

    Eli tyroksiinin voisi ottaa kahdessa erässä? Luulen nimittäin,että voisi auttaa mulla.Olo kun on muuten tosi hyvä,lukuunottamatta tuota "pientä" seksiin liittyvää ongelmaa.Olen tosi pirteä ja tuntuu,että pitkästä aikaa taas elän enkä vain ole olemassa ja muiden riesana möllöttämässä.En tästä olosta kyllä kokonaan eroon haluaisi,ainostaan tuosta jatkuvasta seksinhimosta.Vaikka poikakaveri siitä kai tykkää. :)

    Äänestä

  • *Neiti vaan* kirjoitti:

    Eli tyroksiinin voisi ottaa kahdessa erässä? Luulen nimittäin,että voisi auttaa mulla.Olo kun on muuten tosi hyvä,lukuunottamatta tuota "pientä" seksiin liittyvää ongelmaa.Olen tosi pirteä ja tuntuu,että pitkästä aikaa taas elän enkä vain ole olemassa ja muiden riesana möllöttämässä.En tästä olosta kyllä kokonaan eroon haluaisi,ainostaan tuosta jatkuvasta seksinhimosta.Vaikka poikakaveri siitä kai tykkää. :)

    ... monet lääkärit ei usko, että voi tulla lääkkeenotosta oireita - mutta siitähän seuraa "hormonipiikki", joka voi tuntua liikaoireena aamupäivällä ja esmes väsymyksenä iltapäivällä (niinkuin mulla). Potilaan voinnistahan tässä on kyse - ei lääkärin periaatteista ;)

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    ... monet lääkärit ei usko, että voi tulla lääkkeenotosta oireita - mutta siitähän seuraa "hormonipiikki", joka voi tuntua liikaoireena aamupäivällä ja esmes väsymyksenä iltapäivällä (niinkuin mulla). Potilaan voinnistahan tässä on kyse - ei lääkärin periaatteista ;)

    ... vielä lisään, että jaan annoksen niin, että aamulla otan enemmän kuin iltapäivällä - vähän niinkuin 2/3 ja 1/3 - aamulla tarvii enemmän, että pääsee liikkeelle ;).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Neiti vaan* kirjoitti:

Voiko vajaatoiminta lääkityksen myötä kääntyäkin liikatominnan puolelle? Mulla nimittäin olo on nyt parantunut kummasti,kun oon syönyt muutaman kuukauden tyroksiinia.Ongelmana on vaan se,että tuntuu,että käyn nyt "ylikierroksilla".Vai onko se ihan normaalia niin pitkän vajaan jakson jälkeen?

Sitten toinen juttu on se,että vajaatoiminnan myötä katosi halut harrastaa seksiä.Nyt ne on palanneet kaksinkertaisina takaisin!Siitä alkaa jo olla haittaa pikkuhiljaa,vaikka hullulta kuulostaakin varmaan.Eli onko tuollainen liikatoimintaan kuuluvaa vai mikä ihme mua vaivaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu