omistan vanhan kameran jossa on ajat 2-1/500 sek ja kaksi vaihtoehtoa valita täsmäys salamaan joko alle 1/30 sek tai 1/30 sek ja siitä ylöspäin aina 1/500 saakka.Kysymys onkin,kun manuaali salamassa on ohje eli kiekko iso arvolle ja matka katsotaan taulukosta jasiitä näkee aukon ,mistä tiedän ajan???jos haluan kuvata sisällä potretin ja matka on vaikka 3 m ja aukko 5,6 ja aika vaikka 1/500 niin hämärää tulee? olisiko joku kaava tai selvä ohje?
salamatäsmäyksestä
2
741
Vastaukset
- Hoo Koo
Jos sulla on verhosuljinkamera noilla suljinajoilla (aika hitaat) niin todennäköisesti et voi käyttää salamaa nopeammilla ajoilla kuin 1/30 sek.
Salamakuvauksessa salamavalo pääsääntöisesti valaisee aiheen, ja ajan säätämisellä vaikutaan vallitsevaan valoon kuva-alalla.
Jos käytät hämärässä tilassa (vaikkapa isossa) 1/30 sek. taustasta tulee pimeä, koska salamavalo valaisee vain aiheen. Kun säädät ajan vaikkapa 1/8 sek. (ja kamera jalustalla) salama valaisee aiheen ja pitkä suljinaika valottaa taustastakin vaaleamman, usein mukavamman näköisen kuvan.
tässä nyt ensialkuun...- Wanha fotari
Todennäköisesti et voi käyttää nopeita aikoja salamasn kanssa, jos haluat saada kuvaan kaikken. Jos salamalle on annettu aika 1/30 sekuntia tai hitaampi, niin se tarkoittaa, että 1/30 on aika, jolla suljin on kokonaan auki.
Verhosulkimella nopeammalla sen erottaa siitä, että jommalta kummalta sivulta kuva katkeaa kesken.
Rengassulkimella efeksti on erilainen riippuen lehtien määrästä yms.
Nykyaikaisen salaman välähdysaika on paljon lyhyempi kuin nopein sulkimen aika 1/500, joten ajan lyhentäminen ei tuota tummempaa lopputulosta.
Mutta kokeilemallahan tuo kaikki selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait102898- 392527
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381393- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32786
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27635Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596