Kertokaas mersu miehet mitä mieltä olette vuoden 97-- 00 malleista. Kunpi olisi järkevämpi ostos cdi malli vai kannattaako pysyä vanhemmassa tekniikassa. Eli onko cdi vika herkempi.Onko automaattiloota miten luja? Meinasin haeskella sellaista alta 400tkm ajettua josta löytyisi hyvät huoltohistoriat.
MB c220 farkku
kiinnostaa kovasti
81709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
automaattilaatikossa ei mitään vikaa. ruiskupumppu meni uusiksi ja on tyyppivika vapaasti hengittävässä 220D koneessa, vm-97. takapyöran kantti alkas ruostumaan vaikka oli lokari ja kaikkee pikkuvikaa alko tulemaan joten vaihdoin pois.
Omasta ex-autosta, 1998vm C 280 T Sportista, laukesi vaihteisto parin sadan tonnin jälkeen ilman ennakkovaroitusta. Yksi neulalaakeri on liian heikko ja etenkin noilla tehokkaammilla koneilla tuppaa se hajoamaan. Hajotessaan laakerin palaset menee rattaiden väleihin ja tuhoavat kaiken liikkuvan.
Jos ostat kyseisen mallisen auton, jolla on ajettu yli 200tkm, kannattaa vaihteisto huollattaa ENNEN kuin se laukeaa, esim. Konehuolto Siekkinen (joka korjautti minunkin vaihteistoni pari tonnia halvemmalla kuin Veho) pystyy tarvittaessa myös vahvistamaan laatikkoja kestämään niin paljon vääntöä, kuin Mersun koneesta vain on mahdollista saada irti. Siellä kannattaa käydä vaihdattamassa neulalaakeri vahvempaan, sen jälkeen ei ole vaihteisto-ongelmia odotettavissa ainakaan pariin sataan tonniin.
Tuon ikäisissä on joissain yksilöissä ruostevikaa, syynää tiivisteiden alta etenkin ovista ja takaluukusta tarkkaan. Jos kunnossa, ei ongelmia ole odotettavissa lähivuosina. Tarkasta myös ilmastoinnin toiminta, kenno maksaa vain pari sataa mutta se tuppaa vuotamaan noin kymmenen vuoden iässä.
Kokeile myös täyskaasulla kiihdytystä, jos ei ole yläpäässä vetoja, saattaa ilmamassamittari olla entinen. Uusi maksaa tarvikeosana satasen tai pari sataa Boschilta.
Itse ostaisin cdi-mallin sen huomattavasti paremman väännön takia. Auto on ketterä ja mukava, itse pidin kyydistä todella paljon.
muuten tuosta vinkistä. Asiantuntevaa ja hyvää palvelua.
Vaihdatin oman mesen laatikkoöljyt tässä viikolla siellä kun paikka sattui olemaan kohtuu lähellä..
Oli korkea aika!!
Hinta oli erittäin edullinen mielestäni vrt.merkkiliikeissä.
Onko W202-mallissa useamman tyyppisiä automaattilaatikoita, vai ainoastaan uhyä mallia?
Paljonko neulalaakerin vaihto kustantaa ja mitä eroa kestävämmässä laakerissa ja kenen valmistama tuo laakeri on?
Vapastihengittävän ruiskupumpun tiivisteet muuttuivat muistaakseni 1997 (kk?) alkaen silikonitiivisteiksi, josta alkaen kuulema vähemmän pumppuongelmia.
202-koppaisissa vaihteisto vaihtui 1997 malliin 722.6, joka on 5-portainen sähköohjattu. Juuri tuossa mallissa niitä ongelmia on. Vanhempi mekaaninen värkki on todella pitkäikäinen, muttei vaihda ihan yhtä nätisti kuin todella kauniisti toimiva sähköohjattu. Olikos se vanhempi malli sitten 722.5 vai 722.4, en muista kun en ole omistanut kyseisellä vaihteistolla varustettua autoa.
Neulalaakerin vaihtoa varten vaihteisto täytyy irrottaa ja avata, joten noin päivän homma se on (onneksi Mersun loota irtoaa helposti), itse laakeri ei maksa juuri mitään, se kun on semmoinen pieni rimpula. Ei maksa vaihto hirveitä, kannattaa vaikka pirauttaa Siekkiselle ja kysyä asiasta.
Laakerit ovat käsittääkseni Mersun omia, mutta neulalaakeri vaihtui vahvempaan myöhempiin vuosimalleihin. Tämäkin asia kannattaa vahvistaa asiantuntijoilta, itse kerron vain mitä minulle on selitetty. :)
Ilmeisesti mainitsemasaassi sähköohjatussa automaatissa ei ole muita murheita kuin tuo neulalaakeri?
Mistähän vuosimallista alkaen neulalaakeri on vahvempaa mallia?
Olen harkinnut nykyisen W202 perusdieselin 220D'n vaihtamista W203 CDi farkkuun, mahdollisesti automaatilla varustettuna. Oletko tietoinen niiden automaateista, mitä kannattaisi huomioida, onko mallieroja kuten W202'n laatikoissa?
Ps. Yhtenä erityyppisenä vaihtoehtona listalla on Passat farkku TDi 130hv & Tiptronic. En muista varmuudella oliko vanhempia 115hv malleja saatavilla Tiptronicilla, ilmeisesti kyllä.
En ole kuullut, että ko. automaatin kanssa olisi ollut muita ongelmia. Kyllähän sen rikki muualtakin varmaan saa tarpeeksi kauan revittämällä ja repimällä tehokkaalla koneella, mutta niin saa jokaisen vaihteiston.
Eniten ongelmia on ollut juuri 1997-1998 valmistetuissa autoissa, tämän jälkeen neulalaakeri on ollut ainakin kestävämpi, ei täysin ongelmaton kuitenkaan. Näistä olisi todella mukava saada tilastoa korjaamoilta...
Uudemmat (ja myös vanhemmat kuin ko. vuosimallit) automaattimersut ovat siis tuolta osin aika turvallinen ostos.
Nimenomaan automaatilla varustettua vaihtoautoa ostettaessa juuri tuo auton aiempi käyttötapa on aina hieman huolestuttava kysymysmerkki, ellei sitten satu riittävän hyvin myyjää tuntemaan.
Ranskalaisen AutoPlus-lehden taulukon mukaan tiettyissä W203 CDI-malleissa on ollut teknisiä ongelmia. Taulukko ei kuitenkaan niitä tarkemmin erittele.
Luotettavuus ilmpoitetaan kolmella värisymbolilla hinnan edellä, vihreä (OK), oranssi (malleissa vikoja,ongelmia) ja punainen ( vakavia ja kalliiksi tulevia vikoja). Mikäli jonkin mallin ja vuosimallin itse hinta on kirjoitettu punaisella, se ilmoittaa erityisen vakavista teknisistä ongelmista ko. mallissa.
Taulukon kertomaa jossa seda ja SW eroavat toisistaan yllättävästi:
- Oranssia > 200 / 220 CDI sedan 2002-2006 > Lisäksi mallien 2002 hinta punaisella = vakavia ongelmia. (Punaisella hinnat olivat myös vastaavissa vanhemmissa 2002 E-sarjalaisissa).
- Samat autot, mutta SW-mallina ja kaikki näyttää vihreää. Myöskin kaikki muut mainittujen vuosimallien W203-mallit pelkkää vihreää, eli OK, (samoin kuin kaikki uudet E-sarjalaiset 03-06).
Olisi kiinnostavaa tietää minkä laisista ongelmista sedanien kohdalla on kyse, sillä itse takniikkahan on sama.