Kolarista kotoisin oleva lestadiolaispappi Simo Rundgren, uusi kansanedustaja keskustan korpiriveistä, julisti pelastavansa Lapin vaalimainoksessaan.
Ja pääsi eduskuntaan lestadiolaisisäntien äänillä.
Niin sitä pitää.
Ja pääsi eduskuntaan lestadiolaisisäntien äänillä.
Niin sitä pitää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä sitä ihmettele, pääsihän Suomen pelastajakin Tony Halme eduskuntaan. Niin sitä pitää.
Suomen kansa saa ne edustajansa mitkä se ansaitsee.
Mutta mietihän tätä-> Paavo Lipponen pääsi kans eduskuntaan ja vielä millaisella äänimäärällä!! Siinä vasta ihmettelemistä suomalaisten poliitikan tajusta.
pelastaa Pohjois-Pohjanmaan...jeesuksen nimessä ja veressä, tietenkin !.
Kyllä nyt on Pakanakin tyytyväinen.
Halme lähettää somalit Afrikkaan ja lestadiolaiset lähettää erimieliset helvettiin vaihtoehtoisesti Siperiaan.
Kyllä nyt tulee järjestystä maahan.
Elä vielä kuolaa hyä naapuri. Simo on kansanmies.
Katokko son tärkeää, että se ossaa jutela muilekki sivistyhneesti, sie et ossais ja asioitten hoito menis puihin. Kattoma ensin, jos se vaikka sais jotaki aikhaan. Neljän vuen päästä meilä on uusi mahollisuus, eikö joo? Muuten, mieki sitä äänestin, enkä tiä lestatiolaisuuesta juuri mithään, isäntiä olen kyllä raitila nähny.
Tunnistin sinut kyllä.
Ja että oikein meän kielellä sitä täällä pisteitä vielä kerätään.
Älä vaivaudu, johan sinä paljoja lupaamalla itsesi sisään keinottelit.
Lapin pelastaja, kas kun et sanonut VAPAHTAJA, pappissaarna se on joka vaikuttaa.
Vai et muka lestadiolaisuudesta tiedä mittään vaikka meän kieltä puhut?
Valehteleeko ne papitkin.
Häpeä, Simo.