http://www.iltalehti.fi/uutiset/200703095839373_uu.shtml
Ettei taas vaan tule yksi sopeutumiseläkeläinen lisää? Uutisoinnilla on varmasti vaikutusta äänestäjiin. Miksi uutinen julkaistaan juuri nyt, pari viikkoa ennen vaalipäivää?
Ettei taas vaan tule yksi sopeutumiseläkeläinen lisää? Uutisoinnilla on varmasti vaikutusta äänestäjiin. Miksi uutinen julkaistaan juuri nyt, pari viikkoa ennen vaalipäivää?
Vastaukset 9
Vanhimmat
kun joku alueelta haluaa ko. ehdokkaan äänisaaliille.
Väärinhän tuollainenkin verojen kiertäminen on, mutta ei nyt niin suurista summista ole kyse että tuollaista haloota tarvittais. Näitä kaivellaan vielä lisää seuraavan parin viikon ajan, eri puolueista.
sai vereni kiehumaan kohdassa jossa toteat "ei nyt niin suurista summista ole kyse"
Mikäli minä sanoisin noin, esim verottajalla niin johan olisi ja sitäpaitsi summa vastaa monen ihmisen tämänhetkisiä 2kk kuukausituloja.
Kaikki on tietenkin suhteellista, niin rahan,kuin moraalinkin suhteen.
...Väärinhän tuollainenkin verojen kiertäminen on, mutta ei nyt niin suurista summista...
Jos työtön jäisi pienemmänkään summan osalta kiinni, niin siinä kävisi siten, että häneltä perittäisiin takaisin saatuja työttömyystukia ja Kela haastaisi hänet käräjille petoksesta syytettynä. Ja jos työtön olisi työttömyyskassan jäsen, niin kassa erottaisi hänet jäsenyydestään ja perisi takaisin maksamansa päivärahat siitä hetkestä lähtien, kun työtön olisi tekoon syyllistynyt. Tiedän tämän alalla olleena.
Siis tasan ei käy onnenlahjat...
Luhtasen toiminta moninkertaisesti raskauttavampaa, koska arvioi itsensä koulutusta vailla olevana päteväksi oikeusministeriksi, sillä eihän muuten olisi ottanut pestiä vastaan.
ALV:n sekä muut verot ja maksut maksaa mainosyrittäjä itse, koska hän kuuluu ennakkoperintärekisteriin. Hän ilmoittaa myös maksaneensa. Siinä suhteessa ei ole lakia rikottu. Yrittäjän itsensä vastuulla on hoitaa asiat niin, että verot tulevat maksetuiksi. Voi olla, että herra Luhtanen on ajatellut, että veroja ei maksettaisi, mutta hänen ajatuksiaanhan me emme voi tietää.
ole aika tavallista, että vaimo ei aina tiedä, mitä aviomies puuhastelee. Ja sama pätee tietysti toisinkin päin. Eli voihan se ihan oikeasti olla, että Luhtanen luuli miehensä hoitaneen asiat ihan niin kuin pitikin.
Minä en noista alv:eistä yms. tiedä mitään ,mutta iltapäivälehtien toimintatavat on kyllä tiedossa. Monesti jutut on täyttä p*skaa tai ainakin suurenneltuja.
että jaksetaan kiljua jostakin tonnin jutusta.
Kun mies on maksanut tonnin, niin on maksanut. Käsi sydämelle, eikö kenenkään muun puoliso ole milloinkaan maksanut toisen puolesta mitään.
Meillä ainakin maksaa se, joka nyt sopivasti paikalla on.
Tunnustan myös, etten aina ole kuittia kinuamassa, kun en moisella läpyskällä mitään tee.
Yksityishenkilöllehän tuo palkkio on maksettu ja siitä Luhtasen olisi pitänyt maksaa eläkemaksuja. Mutta ei ole maksanut!
Tais mennä hra luhtasen tilille suurin osa ja rva ei saa riittävästi.ny pitää kitistä ku vanha ladon ovi=tyypillistä punikkin puuhaa.
Eihän epäpätevämpää ministeriä taida hallituksessa olla. En ole koskaan oikein ymmärtänyt millä kannuksilla ministerin salkut ovat tulleet, varsin epäpätevä oli sitten salkku mikä tahansa. Parempi kun vain "karsiutuisi" seuraavista istujaisista. En tosin tiedä onko sitten parempi että hänelle lätkäistään joku eläkevirka valtion yhtiön johdossa... toivottavasti ei. Säälittäväksi alkaa mennä, jos tuota rataa mennään.