Hirsitaloon sähköt

asentajaharjoittelija

Tervehdys,
tulipas eteen projekti jossa hirsitaloon pitäisi sähköt vetää. Sähköasennuksia olen kyllä tehnyt ja luvatkin on aikeissa hommata kunhan saan työkokemusta tarpeeksi, mutta hirsitaloa ei ole vielä ikinä tullut vastaan.
Mitenkäs nämä vedot menevät. Hirsitalovalmistaja on porannut haluttuihin pistorasiapaikkoihin johtoa varten pystyreiät hirren sisään. Mitenkäs näihin johto laitetaan että painuminen ei aiheuta ongelmia.Putkitusta ei varmaankaan voi käyttää hirsiseinien osalla. Entäs rasiat, käytetäänkö pintarasioita vai voiko upporasioita jotenkin nätisti upottaa?

3

4706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000406&posting=22000000024360870

      Tässä muutama idis. Ne reijät hirsissä ovat
      sen verran väljät, ettei niissä vedoissa tuo
      painuma haittaa, menevat vaan hiukan mutkalle.

      Pintavedoissa jälki on parin vuoden jälkeen
      roisin näköistä, kun kaapelit pullistelevat
      mutkille kiinnikkeiden välillä.

      Viisi vuotta sitten tein kolme hirsirakennusta
      omaan käyttöön ja periaatteena oli, että johdot
      upotetaan. Kalusteet ovat pintatyyppiä ja mustat.
      Palohälyttimetkin spreijattiin mustiksi. Musta
      sopii mielestäni parhaiten käsittelemättömän
      hirren kanssa. Upotettujen PL-valaisimien näky-
      viin jäävät reunat myös spreijattiin.

      Vaivaahan tuossa noin menetellessä on, mutta jos
      teet itselle ja itse, niin omalle työlle ei
      kannata laskea.

      • asentajaharjoittelija

        Kiitoksia vinkistä. Kerrankin asiallinen vastaus.


    • käyttö

      Niitä hirsivalmistajan valmiita porauksia voi joltain osin käyttää, kun vain tietää, missä kohdassa ne ovat. Muutoin minäkin vedin lattioissa ja sisäkatoissa sekä levyseinien sisällä seinien painumavaroissa (on tarpeeksi reilut varaukset).

      Sitten kun tietää esiporauksen kohdan (on piirustuksissa ja mittaamalla löytää, ellei ole tullut merkittyä hirren pintaan kehikon pystytysvaiheessa), niin ainakin itse porasin hirren yläreunasta viistosti alareunaa ja esiporausta kohden. Jos siis veto oli tarkoitus mennä lattiaa kohden. Jos taas kattoa kohden, niin poraus hirren alareunasta yläviistoon. Sen kyllä tuntee, kun pora lakkaa vetämästä osuessaan esiporattuun reikään. Ja voi senkin mitata ja merkata terään teipillä, niin ei mene vahingossa liian syvälle.

      Tuon viistoporauksen ansiosta oli sitten helppo vetää MMJ sinne reikään. Tai mahtuu sinne kaksikin MMJ:tä, jos tarvitaan. Kolmaskin mahtuisi mutta on aika tiukka vedettävä. Itse en tarvinnut kuin max. kaksi. Mutta vedin samoille vedoilla nailonnarun ja jätin sen sinne, jos tarvitsee joskus myöhemmin jotain saada kulkemaan.

      Yksi kaapeli oli vaikea saada taipumaan siihen viistoporaukseen, kun oli sekä yläpää että alapää saatava kesken reiän ulos. Tätä varten mulla on jäykästä rautalangasta (rosteri tiiliside oli käsillä silloin) taivutettu koukku, jolla kaapelinpään sai ohjattua porausreikään. Vähän niin kuin virkkuukoukku.

      Kaikille kaapeleille löytyi reitit melko helposti. Vaikeimpien kanssa piti hetken istua ja funtsata. Pääosin vedot on esilangoitettuja taipuisia putkia mutta hirren sisään vedin jakorasialta MMJ:tä. Senkin vaihtaminen (vaikka ei sitä kyllä ikinä vaihdeta oikeasti) saattaa onnistua, koska rasiat on lähellä hirren porauksia ja toisessa päässä onkin sitten valokytkin suoraan MMJ:n päällä.

      Sähköistys on omakotitalon tasoa ja sähkäri kytkee, jahka ehtii taas työmaalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      912
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe