Tuulasinpyyhkijän vika

Nyt se sitten eilen lopetti toimimasta.
Ihmettelen vain sitä, että samaan aikaan ei
toimi myöskään "pissapoika". Ilmeisesti vika
on kuitenkin lasinpyyhkijän mooottorissa ja
herkistely saattaisi auttaa?
6508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siellä juuressa on mm.semmoinen tappi,ja hammastanko ja hammaspyörä,joka työntelee pyyhintä kulmiinse pruukaa jumittua,siihen suihkevaseliiniä(tai vastaavaa).Sitten sulakkeen vaihto,ellei auta,pitäisi tutkia missä katkein,tai syy mikä polttaa sulakkeen,(liitokset,katkaisin..)

Äänestä
  • Sulaketta se ei ollut polttanut.
    Kerran jätti pyyhkijän keskelle ruutua ja sen
    jälkeen lopetti toimimasta.

    Äänestä

Vika voipi olla myös relepaketissa, jossa on kaikki viiksen toiminnot.

Äänestä

Ainakin mulla oli aikanaan -88:n kanssa samoja ongelmia. Välillä toimi ja välillä ei, saattoi jäädä jumiin keskelle lasia, ja kun vähän auttoi eteenpäin, niin taas toimi jonkin aikaa. Ko. lasinpyyhkimen moottoristä oli käämilanka/-lankoja poikki, ja moottori jumitti katkennelle kohdalle. Tinaus on väliakikainen korjaus, mutta yleensä katkeama ilmestyy kohta toiseen paikkaan kun moottori alkaa olla riittävän finaalissa.

Äänestä

Vika voi johtua myös kosteudesta! Itselläni ainakin kerran lasinpyyhin lopetti toimintansa eivätkä sivuikkunat toimineet. Syynä tähän oli hetkellinen kosteus jossain laitteissa... Vika oli tosin lyhytaikainen!

Äänestä

Itselläni oli ongelmana myös w201ssä aikoinaan pyyhkimen jumittuminen yhteen kohti.
Syytä en tiedä miksi, mutta jotenkin se liittyi automaatti pesuun. Mutta ongelma ilmeni vain talvella. Eikä irallisella puhaltimella lämmittäminen auttanut, joten se ei voinut johtua siitä että vettä olisi mennyt johonkin väliin ja että se olisi sitten jäätynyt. Ainut mikä auttoi oli että rasvasi tietyin välein pyyhkijän liukukiskon.

mutta "todellinen syy" jäi pimentoon..

Olen kuullut että monet muutkin mersumieget ovat joutuneet kärsikään samasta ongelmasta.

Pahin oli kun se pirun hosa juuttui 200km ennen kotia suoraan keskelle vesi sateella ja rekkoja oli niin pirusti liikenteessä, jotka roiskutti kivasti lisää ja lisää rapaa tuulilasiin. Oli tosi kiva kotimatka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


W124 kirjoitti:

Nyt se sitten eilen lopetti toimimasta.
Ihmettelen vain sitä, että samaan aikaan ei
toimi myöskään "pissapoika". Ilmeisesti vika
on kuitenkin lasinpyyhkijän mooottorissa ja
herkistely saattaisi auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu