Helsingin Sanomien Vieraskynä, 12.1.2004
Jotkut sinänsä ratkaisevat kantansa kirkkoon kirkon yhteiskunnallisen roolin perusteella kiinnostumatta itse uskonasioista. Kun olin nuori, oikeistolaiset kunnioittivat kirkkoa kommunismin vastustajana ja yhteiskunnallisen kurin ylläpitäjänä. Nyt kirkkoa johtava oma sukupolveni omaksui 60-luvulla uusvasemmistolaisen käsityksen oikeudenmukaisuudesta ja vaatimuksen, jonka mukaan kirkon on otettava yhteiskunnallista kantaa. Ikätoverini, joita valitaan piispoiksi ja muihin kirkon johtotehtäviin, eivät ole kääntäneet takkiaan. Heille oikeudenmukaisuus on epämääräistä sosialidemokratiaa, joka vivahtaa ujosti vihreälle.
Jos kirkosta kehittyy yhä ilmeisempi sosialidemokratian hengellinen siipi, porvarillinen ulosmarssi kirkosta voimistuu. En kannata tätä kehitystä.
http://www.terhopursiainen.fi/kirjoituksia.php?subactio n=showfull&id=1073910667&archive=&start_from=&ucat=3&su bpage=uusimmat
Kirkon politisoituminen
7
603
Vastaukset
- Mitä mieltä
olet siitä, mitä suomalaista puoluetta lähimpänä oli Jeesus? Sen mukaan voit arvioida seurakuntasisaresi ja veljesi, ovatko he oikealla tiellä, ennen kuin teet arviosi heistä.
- Papparainen
Jeesus paransi sairaita ja oli huorienkin ystävä. Hän kehoitti antamaan kahden ihokkaan omistajan antamaan toisen ihokkaan sille jolla sitä ei ole.Lohdutti leskiä ja köyhiä.
Tekisikö kokoomuslainen, keskustalainen, kristillisdemokraatti tai rkp.:lainen niin. Ei, mutta mikä puolue periaatteesta antaisi toisen ihokkaan sitä tarvitsevalle? Demarit ja kommarit.
Näin se vaan on lapsukaiset. - hee he
Papparainen kirjoitti:
Jeesus paransi sairaita ja oli huorienkin ystävä. Hän kehoitti antamaan kahden ihokkaan omistajan antamaan toisen ihokkaan sille jolla sitä ei ole.Lohdutti leskiä ja köyhiä.
Tekisikö kokoomuslainen, keskustalainen, kristillisdemokraatti tai rkp.:lainen niin. Ei, mutta mikä puolue periaatteesta antaisi toisen ihokkaan sitä tarvitsevalle? Demarit ja kommarit.
Näin se vaan on lapsukaiset.ottaisivat ihokkaan porvarilta ja jakaisivat siitä kymmenesosan köyhälle, ja pitäisivät lopun itse
- teutatess
hee he kirjoitti:
ottaisivat ihokkaan porvarilta ja jakaisivat siitä kymmenesosan köyhälle, ja pitäisivät lopun itse
Kuule kommari.! On iso ero Jeesuksen ajatukselle ja kommarin ajatukselle, Jeesus antoi , kommari ottaa ja antaa vähän, ja kommari on JUMALAN kieltäjä eli joka on Jeesuksen puolesta ei ole Jeesusta vastaan
Ja joka on Jeesusta vastaan ei ole puolesta. - niin...
teutatess kirjoitti:
Kuule kommari.! On iso ero Jeesuksen ajatukselle ja kommarin ajatukselle, Jeesus antoi , kommari ottaa ja antaa vähän, ja kommari on JUMALAN kieltäjä eli joka on Jeesuksen puolesta ei ole Jeesusta vastaan
Ja joka on Jeesusta vastaan ei ole puolesta.kommarit haluavay rahat itselleen, esim kaikki kommunismtijohtajat elävät leveää elämää
- poliittiset johtajat
niin... kirjoitti:
kommarit haluavay rahat itselleen, esim kaikki kommunismtijohtajat elävät leveää elämää
elävät leveää elämää.
Ahneus, vallan ja kunnian halu ajaa ihmisiä poliittisiksi johtajiksi. Vasemmiston puolella on vielä kateus.
Kuitenkinon turvallisempaa olla sillä puolella, joka pyrkii enentämään jaettavaa kakkua. Jakaminen on helpompaa, kun jaettavan kokoaminen.
Meillä on hyvä yhteiskunta kuitenkin.
- Tiehöylä
päätöksenteossa irti kaikesta totalitaarisesta imperialismista, noudattaen demokraattista sentralismia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1869558Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3617258Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1106086Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen294326- 1764170
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1003874Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953779Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.373333- 1983237
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182795