Porvarihallitus tulloo

Eihän vasemmistopuolueilla ole kuin 72 paikkaa aloittavassa eduskunnassa. Vain yksi enemmän kuin ennen.
Perussuomalaisia lukuunottamatta kaikille pikkupuolueille ministerinpaikka, kokoomukselle muutama ja kepulle loput.
Eikö se olisi kansan vaalitahdon mukainen hallitus? 125-75 edustajapaikoissa mitaten.
2182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vasemmistopuolueilla on 74 paikkaa. Näistä Kepulla 55 ja vassareilla 19.

Jäättenmäkihän kritisoi demareita oikeistolaisesta politiikasta. Selvä siirtymä onkin tapahtunut. Kepusta on tullut selkeä tulonjakopuolue, mitä se on tietenkin ennenkin ollut. Nyt maatalouden tukeminen on vain vaihtunut aluepoliittisiksi tuiksi. Yhtäkaikki muiden rahoilla elämisestä Kepun politiikassa on kyse. Tulonsiirrot on verhottu aluepoliittisiin vaatimuksiin. Demarien tulonjakovaatimukset kohdistuvat siihen, että tuotannon aikaansaajat saavat palkkion oikeassa suhteessa. Siis työnantajalla osuus ja työntekijälle oma. Keskusta ja vassarit vaativat, että näiden tuottavaa työtä tekevien aikaansaamasta tuloksesta on jaettava muillekin. Työttömien pitää saada osuutensa ja maaseudulla asuvien pitää saada osansa.

Tästä voi sitten valita, kumpi on vasemmistolaisempaa. Jos haluaa lukea demarit vasemmistoon, vasemmiston paikkaluku nousee 127 edustajaan. Itse lukisin demarit poliittiseksi keskustaksi. Ainakin lipposlaiset demarit, tuomiojalaiset kylläkin vasemmistolaisiksi.

Äänestä
  • Aivan, perinteisellä vasemmisto-oikeisto-akselilla ko. puolueita voi kuvata juuri esittämälläsi tavalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikkuporvari kirjoitti:

Eihän vasemmistopuolueilla ole kuin 72 paikkaa aloittavassa eduskunnassa. Vain yksi enemmän kuin ennen.
Perussuomalaisia lukuunottamatta kaikille pikkupuolueille ministerinpaikka, kokoomukselle muutama ja kepulle loput.
Eikö se olisi kansan vaalitahdon mukainen hallitus? 125-75 edustajapaikoissa mitaten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu