Uskovat

julkkikset

Mitä mieltä olette uskovista julkkiksista.
No nykyään ei kait ole kuin Koivisto, en tiedä onko muita, mutta yhteen aikaan oli missejä ja urheilijoita ja julkkislaulajia.
Muistan kun Klimenko tuli uskoon ja kun näin hänet ekaa kertaa saarnaamassa ajattelin, että eihän toi tunne edes Raamattua ja opettaa.
Itse olin ollut jo vuosia uskossa silloin.
No Klimenko oli itsekkin pikkasen katkera siitä että hänet laitettiin opettamaan ennenaikojaan.
Minusta hänellä on enempi laulun lahja.
Anne Pohtamoa kun kuuntelin, niin ajattelin, että ei toi tyyli kyllä kuulu seurakuntaan, sama Portanin kanssa. Kiva tietysti oli katsoa kun ne keikutellen käveli puhuja pönttöön ja sanoivat. Hei Olen Anne Pohtamo, melkein olin kuuluvinani, että tuli Suomesta numero 6, mutta ei kait sanonut niin.
Toinen luku on nämä uskoon tulleet vangit Erkinkorpi ja Ritu ja mitä niitä on.
He ovat kanssa sellaisia, että välillä ajattelen, miksi he ovat saarnaamassa, he ovat hyvin kovia ja tiukkoja ja ihmiset suurinpiirteen vapisevat penkeissään heitä kuunnellessaan.
Tai sitten Pentecostel* Hänkin on työntämässä itseään esiin ja on vasta uskoon tullut, mutta kovasti on opetttamassa.
Tuntuu että jossain mättää.
Ihan hyvä ja kiva että evankeliumia julistetaan ja sanomaa viedään eteenpäin, mutta joskus tuntuu että se kuva mikä uskovaisuudesta tulee ei ole se millainen sen Raamatun mukaan tulisi olla.
Kauan uskossa olleet kun julistaisivat ja olisivat kaduilla ja muualla julistamassa voisi oikeampi kuva uskosta mennä eteenpäin?
Tapasin kerran nunnia, en tiedä mihin kirkkokuntaan kuuluivat, mutta he saivat heti pehmeydellään karskimmatkin ihmiset pehmenemään.
He olivat kuin enkeleitä.
Entisaikaan oli munkkeja kun vei evankeliumia eteenpäin. Vaatimattomia ja nöyriä, mutta kuitenkin vakaumuksellisia.
Joku hartaus ja muu on jäänyt ja on tullut show ja julkkikset.
No, tulisiko esimerkiksi Amoksen olla saarnaamassa ja opettamassa?
Todistus ok, mutta opetus?
Ja nyt tietysti sanotte, että vanhempiveli syndrooma kateellisena valittaa.
Ehkä niin, mutta oisko totuutta mukana?

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä on ollut

      tyylinä helluntaissa. Se on arveluttavaa. Itsekin jo nuorena ajattelin, että kumpa ihmiset kuulisivat meidän ehtoolliskokouksiamme .

    • Lukijainen

      Tunnen aika paljon julkkiksia. Kyllä sieltä uskovaisaa löytty, vaikka eivät kuulukaan hellariseurakuntaan. Ihan hyvä niin! Hellareissa ollaan niin mahdottoman vaativia ja ankaria. Yleiseti ottaen jukkikset ovat hienoja ihmisiä, jotka haluavat olla kaikille sopuisia eivät siis riitaisia. Monet ovat elämällään seimerkillisempiä kuin hellariuskikset. Lempeys ja nöyryys kuvastuu heidän monien elämästä. (siis niitten joita tunnen). Vasta uskoon tullut, kuten pentecostal, ei voi olla Sanan mukaan opettaja. Todistaa hän kyllä uskostaan voi ja siitä mitä Herra on tehnyt hänen elämässään. Monet vanhemmatkaan uskovat eivät sovellu opettajiksi, paimeniksi ja evankelistoiksi. Kukaan järkevä ihminen ei itseään tituleeraakaan Apostoliksi!

      • Lukijainen:" Monet vanhemmatkaan uskovat eivät sovellu opettajiksi, paimeniksi ja evankelistoiksi".
        ---
        Seurakunnan kaitsijasta Paavali kirjoittaa:
        "Älköön hän olko äsken kääntynyt, ettei hän paisuisi ja joutuisi perkeleen tuomion alaiseksi" (1Tim. 3:6.)


      • Onnellinen Herrassa
        Tapio522 kirjoitti:

        Lukijainen:" Monet vanhemmatkaan uskovat eivät sovellu opettajiksi, paimeniksi ja evankelistoiksi".
        ---
        Seurakunnan kaitsijasta Paavali kirjoittaa:
        "Älköön hän olko äsken kääntynyt, ettei hän paisuisi ja joutuisi perkeleen tuomion alaiseksi" (1Tim. 3:6.)

        mutta ei silti kaikistavanhemmistakaan uskovista ole Paimeniksi ja Opettajiksi. Siihen tarvitaan nöyryyttä ja kutsu Herralta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      88
      5949
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3547
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      160
      2079
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2002
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1513
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1031
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1021
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1000
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      110
      946
    Aihe