Kerokaa viisaammat

DD & KM

Mitä tää nyt oikeesti on? Miksi IKMF:n seurat rummuttaa ja kouluttaa ohjaajia "tuskassa" toiseen lajiin? Liittyykö tämä pelkästään rahaan ja maksavien asiakkaiden saamiseen? Kuka saa rahaa? Maksetaanko Israeliin tästäkin provikat, vai saako IKMF:n alaiset seurat jotenkin Israelilaisten alaisuudessa touhuta omiaan? Kenellä on lisenssi? Miten Jyrki Saarinen liittyy asiaan?

En halua provosoida ketään. Kertokaa, missä mennään.

6

1974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OPPILAS.. KM

      Moni KM ohjaaja on siirtynyt kyseiseen lajiin näin tulee tapahtumaan jatkossa ValITETTAVASTI.

      • tottakai rahat pois

        Alkeiskursseilta tuleva raha on nimenomaan sitä millä seurat pyörittää toimintaa.Kun olet kurssimaksun maksanut niin vaikka et kävisikään treenaamassa, seura on saanut silti korvauksen.


      • Makaaja

        Ohjaajia on siirtynyt kyllä muihinkin lajeihin kuin Defendoon.


      • ei vielä ikäloppu
        Makaaja kirjoitti:

        Ohjaajia on siirtynyt kyllä muihinkin lajeihin kuin Defendoon.

        Hei! mikä olis järkevin ja sopivin laji itsepuolustustarkoitukseen, olen jo yli nelikymppinen ja ylipainoinen ukko, nuorempana treenasin jujutsua oranssiin vyöhön, samoin karatea, sitten on ollut taukoa parikymmnetä vuotta, mutta nyt tuntuu, että tarvitsen itsepuolustusta ja kuntoakin.

        Olisiko krav maga vai defendo kumpi minulle lajiksi?


    • jarkkosavilepo

      Sain tänään kysymysten tulvan mitä tarkoitan mielipiteilläni, jotka olen kirjoittanut suomi24 krav maga palstalle. Hämmentyneenä esitin vastakysymyksen, että mitäköhän mielipidettä tarkoitatte, sillä ennen tätä viestiä, en ole kirjoittanut suomi24 keskustelut palstoille yhtään mitään...
      Avasin kyseisen palstan ja havaitsin, että joku oli kirjoittanut nimeeni viittaavalla nimimerkillä raflaavan provosoinnin tänne ja näyttää onnistuneen siinä hyvin. PIDÄN MENETTELYÄ ERITYISEN ALHAISENA JA TOIVONKIN, ETTÄ KYSEINEN HENKILÖ MIETTII MILTÄ MINUSTA TUNTUU, KUN JOUDUN SELITTELEMÄÄN TOISTEN "SANOMISIA" OMINANI.. TOIVON MYÖS ETTEI MINUN TARVITSISI TEHDÄ NIIN JATKOSSA..
      Se etten olisi harjoitellut krav magaa päivääkään ei pidä paikkaansa. Tosi asia on, että kokemukseni lajista on vähäinen ja sen pohjalta en lähtisi vertailemaan DEFENDOA ja KRAV MAGAA.. Olen kuitenkin joutunut pari kertaa tilanteisiin, joista olen selvinnyt käyttämällä krav magan kautta oppimiani asioita. Voin sanoa, että vaikkei krav maga olekkaan lajini, minulla on siitä hyvin positiivinen kuva. Mielestäni on kiistatonta, että juuri krav maga on nykyaikaisen itsepuolustuksen uranuurtaja Suomessa. Vielä 70-luvulla defendo ja krav maga olivat Wolfen mukaan lähes identtisiä ja on totta, että KM on monipuolisempi laji.
      Jarkko Savilepo
      puheenjohtaja
      Suomen defendoliitto

      • -KKK-

        Mikä ihmeen purkaus tämä oli? Niin, mikä se IKMF kytkentä on?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe