Iso BMW kesäksi

Joku 700-sarjan BMW kiehtois kesäautoksi. Vuosimallit 1990 molemmin puolin. Auto on luxus mutta onko kallis pitää?
81815
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ne ylläpitokulut katoa miksikään vaikka ikää tulee.

Jos askarrutaa niin ei ehkä paras vaihtoehto.

Äänestä
  • Mikä on kallista, no elämä on kaikki muu on suhteellista. Kuten tässäkin jo mainittu niin jos askarruttaa niin ei seiskaa. Toisaalta ajoelämys on loistava ja jne. Mikäli muuten palikat kunnossa niin varaudu polttoaine kuluissa noin 11-16l/100km ja mitä se sittten kustantaakaan. Loppupeleissä ei kuitenkaan mikään hirveän kallis kun ajattelee missä hinnoissa nou käytettynä nykyään on.

    Äänestä

Yleensä kulut eivät ylitä käytössä olevaa rahamäärää...

Äänestä
  • Moni poika on tehnyt omien rahojensa lisäksi vielä velkaa, et saa peeämveesä korjattua.

    Äänestä

  • v 12 kirjoitti:

    Moni poika on tehnyt omien rahojensa lisäksi vielä velkaa, et saa peeämveesä korjattua.

    Jos on vähän rahaa, niin täytyy tehdä velkaa, että voi tehdä sitä mitä haluaa...

    Tai sitten täytyy osata panna asiat tärkeysjärjestykseen.

    Äänestä

Pomminvarmaa tekniikkaa jos vähänkään itse osaa mitään tehdä. Sen vain sanon, että halpa ostaa, mutta eroon todella hankala päästä sopuhintaan. e38 mallissakin näkyy selvästi tuleva hinnan romahdus.

Äänestä

Auto on ollut minulla kaksi ja puoli vuotta jonka aikana mittarilukema on kivunnut 202 000:sta 250 tuhanteen. Auto on tuontipeli mutta luulen että mittarilukema on oikea. Seuraavanlaista on minulla tullut vastaan.

-Heti alussa auton akku oli selvä. Ko. autoon aukku ei ole ihan halvin mahdollinen. Muistaakseni oli lähellä 150 euroa.

-Kampiakselin asentotunnistin vaihdettu. Osa ei hirveen kallis, vian etsiminen sitäkin kalliimpi.

-Öljypohjan tiiviste meni Saksan reissulla sököksi (liekö syynä kovempi rääkki autobahnalla). Vaihtotyö Saksassa vei muutaman tunnin ja -satasen.

-Paisuntasäiliön korkin hajoamisesta johtuen vesiletku meni halki. Uusi letku peräti 70 €! mutta tein oman korjauksen letkuun.

-Kiertovesipumppu hajalle mittarilukemassa 245 000. Kuulemma tyyppivika.

-Sekä kuskin- että kuskin puoleisen takaoven lasinnostimen sähköjohdot menneet poikki. Ei mahdottomia korjata itse.

-Valorele hajalle, toinen takavalo ei aika-ajoin palanut. Uusi rele 50 €

-Katsastuksissa on vaihtoon menneet etuiskarit, koiranluut ja alatukivarret. Rahalla niistäkin selvitty. Lisäksi olen vaihtanut kaikki jarrulevyt ja -palat. Remontille tuli hintaa reilu 500 euroa.

Toinen kulutusmittari ollut nollaamatta pari vuotta ja näyttää 13,6 litraa satasella. maantiellä siististi ajamalla saattaa päästä kympilläkin (automaatti).

Vakuutusmaksut saat vakuutus yhtiöiden laskureilla laskettua. Mun tietääkseni halvemmat vakuutukset kuin esim. samanikäisessa 300-sarjalaisessa.

Mielestäni auton maine erityisen kalliina on valheellinen. Ainakin itse olen suurehkot bensalaskut ja edellä mainitut korjaukset maksanut mielelläni siitä ajonautinnosta, jonka auto tarjoaa. Auton valintaan kannattaa kiinnittää erityistä huomiota ja kiertää kaukaa halvimmat vaihtoehdot.

Äänestä

eli itsellä olisi tuollainen.. kyyti on hienoa ja sivistynyttä. alkuperäisosat eivät päätä huimaa.. toisin kuin vanhan rellun, joka oli ennen tuota... vakuutukset kohtuullisia.. kulutus 8-13l/100km, auto kuitenkin painaa reilusti yli 1800kg.. elikkä positiivista sanottavaa on.. osta siis bimmer..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


700 kirjoitti:

Joku 700-sarjan BMW kiehtois kesäautoksi. Vuosimallit 1990 molemmin puolin. Auto on luxus mutta onko kallis pitää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu