verorahoja.
Luhasen pitäisi erota ja heti
Kavalti
13386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Milloin Iltalehden lööppi riittää eroamisperusteeksi?
Kuten Jaskaria, Sasia, Kataista. Oletko rikokseen taipuva kokoomuslainen.
Kenenkään pidä erota,mutta jutun sisältö kyllä antaa syytä miettiä.
Tosin viimeaikaiset "lööpit" eri puolueiden vastuullisten poliitikkojen toimista on syytä laittaa samanlaisen tarkistelun alle.
No vaaleissahan tavataan.
Saas nähdä, tuleeko Jäbä nimittelemään sinua palstaa sotkevaksi demariluuseriksi..heh..
Jäbä puolustaa, ettei ruveta tutkimaan mainosalan yrittäjiä.
Luhtanen on rikkonut lakia selvästi.
Luhtasen erottava.
Huomaahan tuon nyt jokainen muutenkin, että luuseri on kepuli, eli reppanasta on kyse. ;-))
Jos olisit seurannut pressapalstaa, kuten minä aikoinaan, kunnes kyllästyin, tietäisit, että palstoilla hilluu myös täysin sekopäisiä persuja ja vieläkin pienempien ryhmien mielenterveyden sairauksia edustavia kirjoittajia.
Voi tuo kirjoittaja olla kepulikin, mutta en ihan kiveen hakattuna sitä pitäis, joskin todennäköisesti se tosiaan on joku Mikko Bee..
Tässä on mainosgraafikon sana Luhtasen miehen sanaa vastaan. Veroja kuitenkin "kierrettiin" minusta kahdella tapaa:
1) Mainosgraafikko puhuttiin ympäri ottamaan palkkio yksityishenkilönä eikä niin, että hän olisi laskuttanut työstään yrityksensä kautta. Luhtasen mies säästi omia rahojaan, koska vastaavan nettoansion maksaminen laskutuksen kautta olisi vaatinut 1000 euron sijaan 2000-3000 euroa ottaen huomioon alvin, yrittäjän tuloveron, sotumaksut, vakuutukset, vuokrat ja muut kulut, ennen kuin yrittäjä olisi voinut nostaa firmastaan 1000 euroa palkkaa Luhtaselle tekemästään työstä.
2) Minun mielestäni Luhtasen miehen olisi pitänyt täyttää mainosgraafikon puolesta ennakkoverolippu ja tilittää verottajalle se tuloveron ennakko, joka syntyy, kun 1000 euron nettosummaan lasketaan päälle graafikon sivuverokirjan mukainen pidätysprosentti, jos kyse oli nimenomaan nettopalkkion maksamisesta. Jos kyse oli bruttopalkkiosta, niin verojen maksu siinä tapauksessa olisi kuulunut mainosgraafikolle itselleen.
Vanhan asian kaivelu näin vaalien alla kuitenkin haisee pahasti. Ihmetyttää, miksi graafikko on tarjonnut tarinansa Iltalehdelle juuri nyt, viikko ennen vaalipäivää. Asiahan on rahallisesti mitätön.
Ja pimeitä palkkioita avustajilleen ja mainosaineistojensa tekijöille on maksanut aivan jokainen ehdokas jo vuosikymmenten ajan.
Demarit eivät ole ainoita paskan linkoajia näissä vaaleissa.
verotarkastukseen.
...kun en ole seurannut pressapalstaakaan.
Luulen kuitenkin, että tämä lööpeistä riemastunut reppana on sama joka takavuosina mesosi mm. Anna Lindhin puukotuksesta kokoomuspuolueen keskustelupalstalla tavalla, joka sai palstan suljetuksi.
Nämä erottamisten ikuiset vaatijat, 2-3 tyyppiä, saivat muutamien jormalaitisten, tuomokankkusten ja seppohietasten kanssa aikaan, että kokoomuksen ulkoistama palstan valvonta olisi tullut niin kalliiksi, ettei kokoomus viitsinyt siitä enää maksaa ja lakkautti palstansa kokonaan.
Nyt nämä naamat ovat eniron reisana aina siellä, missä on laiskin seriffi.
Moni pienyrittäjä ottaa mielellään käteistä, jos sitä tarjotaan. Ei se politiikassa ole ollenkaan harvinaista, kun tapa on yleinen yli puoluerajojen.
Rekennusala ja remonttibisnes ovat toki huimasti pahempia harmaan talouden toimialoja. Mainosalalla asiakkaat ovat poikkeuksetta yrityksiä, jotka tarvitsevat laskut omaan kirjanpitoonsa, kun harva firma toimii pimeän rahan turvin.
Leena Luhtasta tästä on kuitenkin paha saada kiinni pykälien perusteella, kun tekijä oli toinen henkilö.
Verotarkastukset ovat hyvä asia.
"Luulen kuitenkin, että tämä lööpeistä riemastunut reppana on sama joka takavuosina mesosi mm. Anna Lindhin puukotuksesta kokoomuspuolueen keskustelupalstalla tavalla, joka sai palstan suljetuksi."
Tuo asia on minulle vieras, olen siitä lukenut joitain selostuksia täällä, puolesta ja vastaan koskien juuri Anna Lindhin murhan ympärillä käytyä *tepattia* ja kuka siihen milläkin lailla on osallistunut.
Laitinen on muistaakseni kieltänyt kirjoittaneensa sanaakaan koko tapaus Anna Lindhistä?
Joka tapauksessa erottamisista pressapalstallakin puhuttiin kovasti.
Halosen piti erota, Halonen eroaa pian, joko Halonen tällä viikolla eroaa, Halonen erotetaan jne..
Joku oli väsännyt jopa nettiadressin asian puolesta.
Kielenkäyttö siellä oli totisesti sellaista, että en suin surminkaan sinne enää mene aukomaan avauksia ollenkaan.