Käsittämätön on Luhtasen selitys palkan maksusta. Ihan sama tuon oikeustajun mukaan on jos minä otan eri henkilöitä rakennustyömaalle ja maksan pimeästi palkat 1000 euron erissä !! Ja kaikki laillista.
Ei tee veronkiertoa oikeaksi vaikka olisi kysymyksessä firma tai yksityinen. Ei tarvitse enää ihmetellä sossujen manipuloimaa sosiaalipolitiikkan horjumista.
Ei tee veronkiertoa oikeaksi vaikka olisi kysymyksessä firma tai yksityinen. Ei tarvitse enää ihmetellä sossujen manipuloimaa sosiaalipolitiikkan horjumista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vai onko tällä kertaa helvetin portit suljettu
itsensä Euro Heinäluoman ($AK) määräyksestä ?
Vai onko itse "SININEN MINÄ" punaisessa kaulahuivissaan soittanut Mäntyniemestä ja pukenut varmuuden vuoksi kaksi sinivalkoista jääkiekkopaitaa päälleen, jota petos olisi täydellinen ?
Paljonko Helsingin Sanomat saa VÄRITÖNTÄ rahaa $AK-$DP mafialta vaalitulokseen vaikuttamisesta ?
Onko RIKOSMINISTERIÖN Leena Luhtander lähestynyt asiaa pöydän alitse ???
Kun teitä taivastelijoita riittää toistoksi asti, niin minäkin sitten:
Tässä on mainosgraafikon sana Luhtasen miehen sanaa vastaan. Veroja kuitenkin "kierrettiin" minusta kahdella tapaa:
1) Mainosgraafikko puhuttiin ympäri ottamaan palkkio yksityishenkilönä eikä niin, että hän olisi laskuttanut työstään yrityksensä kautta. Luhtasen mies säästi omia rahojaan, koska vastaavan nettoansion maksaminen laskutuksen kautta olisi vaatinut 1000 euron sijaan 2000-3000 euroa ottaen huomioon alvin, yrittäjän tuloveron, sotumaksut, vakuutukset, vuokrat ja muut kulut, ennen kuin yrittäjä olisi voinut nostaa firmastaan 1000 euroa palkkaa Luhtaselle tekemästään työstä.
2) Minun mielestäni Luhtasen miehen olisi pitänyt täyttää mainosgraafikon puolesta ennakkoverolippu ja tilittää verottajalle se tuloveron ennakko, joka syntyy, kun 1000 euron nettosummaan lasketaan päälle graafikon sivuverokirjan mukainen pidätysprosentti, jos kyse oli nimenomaan nettopalkkion maksamisesta. Jos kyse oli bruttopalkkiosta, niin verojen maksu siinä tapauksessa olisi kuulunut mainosgraafikolle itselleen.
Vanhan asian kaivelu näin vaalien alla kuitenkin haisee pahasti. Ihmetyttää, miksi graafikko on tarjonnut tarinansa Iltalehdelle juuri nyt, viikko ennen vaalipäivää. Asiahan on rahallisesti mitätön.
Ja pimeitä palkkioita avustajilleen ja mainosaineistojensa tekijöille on maksanut aivan jokainen ehdokas jo vuosikymmenten ajan.
Demarit eivät ole ainoita paskan linkoajia näissä vaaleissa.
Olen samaa mieltä, että ainahan sitä pientä "kirpputoribisnestä" tehdään ilman kuittia.
Silloin, jos tarvitaan se kuitti omaan tai oman firman verotukseen tai muuten omistuksen tai myynnin osoittamiseen, niin silloin se on haluttua tavaraa.
Onhan niitä pimeitä "kuittikauppiaita" ja niilläkin omat bisniksinsä.