Porvarihallitusta turha vaatia

Vasemmiston ja oikeiston todellinen kannatus mitataan presidentinvaaleilla ja porvarit on hävinnyt ne aina. On aika käsittämätöntä, että esim. vihreiden äänet lasketaan oikeistolle vaikka ko. puolueen linjanvedot on aina ollut erittäin vasemmistolaisia. Koko ryhmähän sai aikoinaan alkunsa entisistä taistolaisista.

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaappaus

      Vihreissä on oikeistoliberaalien nurkanvaltaus käynnissä. Wanhat parrat ovatkin pitkälti vanhoja stallareita mutta oikeistoliberaalit haalii enemmän ja enemmän valtaa vihreiden keskuudessa.

      Osa aiemmin vihreitä kannattaneista äänestäjistä tulevat äänestämään Vihreitä Vasemmistoliittolaisia. Hyvä niin.

      Vanhat parrat pois Vasemmistoliitosta, uudet rauhan ja ympäristöaatteen puolestapuhujat tilalle. Lapintie (9
      ) on hyvä esimerkki vihreästä Vasurista. Uudeltamaalta on yrittämässä Salla Salo (130), Helsingissä Paavi Arhinmäki (228). Varsinais-Suomesta Lapintien kumppaniksi menossa Mirka Muukkonen (12) [ kammetaan se Immonen pois :) ]. Oulussa on Silla Kakkola. Satakunnassa Petra Erkkilä (62).

      Tietty muita Vasemmistonuoria väheksymättä:
      http://www.vasemmistonuoret.fi/vaalit/

    • Tavallinen äänestäjä

      "Vasemmiston ja oikeiston todellinen kannatus mitataan presidentinvaaleilla ja porvarit on hävinnyt ne aina."

      Höpöä. Nyt on eduskuntavaalit menossa.

      Porvarihallitus tulee, jos on tullakseen. Se riippuu vaalituloksesta ja hallitusneuvotteluista.


      Näin kommentoi SDP:n puheenjohtata Eero Heinäluoma YLE:n Gallup tulosta:

      Heinäluoma: YLEn kyselyn tulos toisi porvarihallituksen

      http://www.yle.fi/vaalit/2007/id54748.html

      (YLE / Vaaliuutiset 02.03.2007)

    • vasemmistolaisia

      Soninvaara: oikeistolainen, Paloheimo: oikeistolainen, Linkola: natsi. Siinä sun vasurivihreät.

      • Mites ne pressan vaaleissa tuki Halosta. Mistäs sä oot saanu päähäs et ne tukis porvaria. Kokoomuslaisesta mielikuvitusmaailmasta varmaan. Se ei oo kuule oikein oo tästä maailmasta. Eikä ainakaan tästä maasta. Koittakaa nyt hyvät ihmiset esittää jotain yhden ainoan kerran elämässänne hypoteettisten olettamuksienne tueksi. Muuten ei ajatusmaailmanne kyllä tule koskaan edustetuksi. Ei ainakaan hallituspolitiikassa.


      • rantakippari
        MattiMeikäläinen kirjoitti:

        Mites ne pressan vaaleissa tuki Halosta. Mistäs sä oot saanu päähäs et ne tukis porvaria. Kokoomuslaisesta mielikuvitusmaailmasta varmaan. Se ei oo kuule oikein oo tästä maailmasta. Eikä ainakaan tästä maasta. Koittakaa nyt hyvät ihmiset esittää jotain yhden ainoan kerran elämässänne hypoteettisten olettamuksienne tueksi. Muuten ei ajatusmaailmanne kyllä tule koskaan edustetuksi. Ei ainakaan hallituspolitiikassa.

        Haluat ja ihannoit vasemmistolaisuutta. Mene Pohjois-Koreaan siellä saat nauttia ihannoimastasi aatteesta.


      • Porvarihallitus takaisin
        MattiMeikäläinen kirjoitti:

        Mites ne pressan vaaleissa tuki Halosta. Mistäs sä oot saanu päähäs et ne tukis porvaria. Kokoomuslaisesta mielikuvitusmaailmasta varmaan. Se ei oo kuule oikein oo tästä maailmasta. Eikä ainakaan tästä maasta. Koittakaa nyt hyvät ihmiset esittää jotain yhden ainoan kerran elämässänne hypoteettisten olettamuksienne tueksi. Muuten ei ajatusmaailmanne kyllä tule koskaan edustetuksi. Ei ainakaan hallituspolitiikassa.

        Eduskuntavaaleissa mitataan puolueiden suosio. Puolueiden suosio ratkaisee lähtökohdat hallitusneuvotteluille. Presidentinvaaleilla ei ole mitään tekemistä eduskuntavaalien kanssa. Oletkohan koskaan parlamentarismista kuullut?

        Asiaan. Perinteisiksi porvaripuolueiksi luetaan ja puolueiden jäsenistön enemmistö lukee Kokoomus, Keskusta, RKP ja KD. Näillä puolueilla on yli 50 % kansanedustajista vaaleista toiseen. Miksi olisi siis epänormaalia, epäoikeudenmukaista, jne näiden neljän muodostaa hallitus? Sehän olisi kansan enemmistön tahto. Se olisi luonnollista.

        Ainut ongelmahan on ollut siinä, että esim. SDP on käyttänyt loistavaa Hajoita ja Hallitse- taktiikkaa, jossa Keskusta ja Kokoomus ovat keskittyneet toistensa kampittamiseen.

        Sen lisäksi on olemassa SAK:n yleislakko-kortti, joka kaivetaan esille aina, kun puhutaan edes porvarihallituksen mahdollisuudesta. Tässä SAK käyttää valtaa, joka sille ei kuulu. Uhmaa kansanenemmistön äänestystulosta yleislakolla, jolla ei ole mitään tekemistä työntekijöiden edun kanssa, vaan ainoana tavoitteena on avustaa SAK:n poliittista siipeä SDP:tä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2701
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2471
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2219
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1835
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1413
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1403
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1135
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1114
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1033
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      80
      903
    Aihe