Kun kirjoitatte bcdedit ?
Itsellä ilmaantui ongelma käynnistymisessä, pitää olla asennus levy sisällä että buuttaa, olen korjannut käynnistystiedotkin levyn avulla mutta ei käynnisty silti ilman sitä, huippuna herjaa että NTLDR puuttuu???????
Itsellä ilmaantui ongelma käynnistymisessä, pitää olla asennus levy sisällä että buuttaa, olen korjannut käynnistystiedotkin levyn avulla mutta ei käynnisty silti ilman sitä, huippuna herjaa että NTLDR puuttuu???????
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vistassa alkuperäinen buutti-tiedosto?
Onko sinulla enemmän kuin yksi kovalevy? JOS ON, sinulla saattaa olla kovo boottaavana. Itselläni kävi näin korjauksen yhteydessä.
NTLDR on nimittäin yksi XP:n ja sen edeltäjien käynnistystiedosto, eikä sitä ole Vistassa laisinkaan. Eli ainakin minun käsittääkseni, jos NTLDR-herja tulee näkyviin, koneesi ei silloin edes yritä käynnistämää Vistaa vaan jotakin edeltäjää.
-S-
On kaksi kovoa, cd-rom kyllä buuttaavana. Ei ole ntldr:ää vistassa, mistä lie tullut kummittelemaan. Ei ole muita käyttiksiä kovoilla. Kiva olisi saada tuo korjattua, ei lähde nimittäin ilman asennuslevyä päälle, outo homma kun ei tarvitse levyltä edes buutata.
Se on helppoa, jos sinulla on vähän uudempi kone käytössä. BIOS-valikosta saattaa pystyä määrittämään ENSIMMÄISEN BOOTTAAVAN KOVALEVYN, ilman muita ihmeempiä toimenpiteitä. Eli vaihdat ne päinvastaisiksi kuin nyt.
MUTTA JOS...
Jos koneesi on hieman vanhempi, saattaa olla että se EI tue boottausta Slave-kovolta. Toinen kovalevyistähän on ns. Master ja toinen Slave. Tällöin joutunet avaamaan koneen fyysisesti ja muuttamaan ne päinvastaisiksi kuin nyt ovat.
Olen 99% varma että tästä on kyse. Vaikka muita käyttiksiä ei olekaan (tai juuri siksi), nykyinen primääri kovo sisältää kuitenkin ns. boottisektorin joka viittaa aiempaan Windows versioon ja antaa siksi NTLDR-herjan.
-S-
Vähän lisä'ä faktaa, asensin tyhmyyksissäni VistaBootPro:n ja se taki haamukäyttiksen koneelle ja siitä tuo johtuu, poistin sen mutta tuo oire jäi. Mitenkä palautan normaalin buuttaustiedoston, ei onnistu ainakaan asennuslevyn kautta :( eli se käynnistyksen korjaus.
Asennuslevyltä käynnistyttäessä suoritin bootsect.exen komennolla nt60 ALL, no nyt sitten käynnistyessä pyytää valitsemaan kahdesta käyttiksestä, Vista tai vanhempi versio, miten helkutissa saan tuon pois kele.
timeout astus oli 30:ssä, laitoin nollaan niin ei kysele enään, eipä haittaa vaikka se ntldr siellä luuraakin ;)