Eli en ole syönyt paljoaakaan tällä viikolla maanantaina söin vaan 2 leipää. Muina päivinäkään en ole syönyt paljoa. Olen liikkunut tällä viikolla tosi paljon. n.10 tuntia hiihtoa,joka päivä 45min hölkkälenkki, kuntopyöräilyä. Tuntuu muutenkin että on pakko liikkua koko ajan. Vahdin myös paljon syömistäni, aina kun ajattelen ruokaa tulee jotenkin ahdistava tunne että en saisi syödä. Tänäänkään en ole syönyt kuin leivän. Kun nyt äsken mittasin painoini huomasin että olin laihtunut 4 kiloa. Olen mielestäni normaalipainoinen. mittani ovat 160/50. Eli mitä tämä kauhea liikuntapakko ja syömättömyys tarkoittaa??? Onko anoreksian oireita?
Onko tää anoreksia?
7lk
2498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinulla on monia anoreksiaan liittyviä oireita ja onneksi olet itsekin huomannut, ettei tuo ole ihan normaalia. Mene heti huomenna terveydenhoitajan juttusille. Pahinta on se, että paino laskee niin alas, että aivotoiminta häiriytyy ja silloin et edes tajua minkään olevan vialla.
terveen mitoissa :) mun mitat on 159/48 ja oon ihan norm näkönen, mutta mulla on sama onkelma ku sulla. pakko liikkua ja syöminen on yhtä kuin maailam nsuurin synti!(1 päivä per 700 kcal) musta vaan tuntuu että ei silti ole tarvetta mennä kenenkään juttusille. vaikka onkin monia oireita liittyen anoreksiaan, en mä myönnä että ihan sairas oon.
voihan sitä vahtii ja kattoo siltikin mitä syö ja liikku enempi.