Oinas miehen sitoutuminen

???

Voisiko joku tietävä/kokenut kertoa milloin oinas mies on sitoutunut suhteeseen ja kun sitoutuu, onko pysyvää sitoutumista?

suhde on kestänyt n. 4kk mies on muutamia kertoja temponut itsensä irti, toisella kerralla yritti jopa katkaista suhteen, muttei kuitenkaan, vaan myönsi et olisi tehnyt elämänsä suurimman virheen. Nyt väittää et on 100% sitoutunut ja myöntänyt itselleen et on korviaan myöten rakastunut ja haluaa pysyvän ja pitkän suhteen kanssani.

Tämä mies on minun elämäni rakkaus, sääli että tavattiin vasta näinkin vanhana lähes 40. Olisin kiinnostunut tietämään kuinka muut oikku miehet ovat suhteen alun ja jatkon hoitaneet. Kun oinas sanoo olevansa sitoutunut ym. uskaltaako siihen varmasti luottaa, vai saattaako saada yllättäen ahdistusta ja päättää lähteä?

3

1599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä täällä

      Mulle kävi samanlailla. Mies vei ei voinut mitään. Ensin rakastaa täysillä ja seuraavana hetkenä kylmä tunteeton jota ei muut kiinnosta. Tsemppiä sulle ja toivotaan että löydät ratkaisun. Mä en ole sitä vielä keksinyt...

    • lyyli

      Muutaman kokemuksen rikkaampana voin samoa, että oinas mies pelkää sitoutumista. Hän ei halua tuntea itseään rajoitetuksi. Mitä enemmän roikut hänessä sitä kovemmin hän tempoo irti. Viisainta on antaa hänen kulkea aikansa, kyllä hän siitä asettuu. Elämä ei totisesti ole tylsää oinaan kanssa.

    • -vipa-

      Kokemusta löytyy 4 v oinasmiehen rinnalla. Oinaani jätti textarilla ja väitti että olemme kasvaneet erilleen... ??? Itseasiassa minun käsitykseni suhteemme tilasta oli toisenlainen. Me olimme läheisempiä kuin koskaan.. ja se taisi alkaa miestäni ahdistamaan. Oinasmies ahdistuu kun suhde käy liian intensiiviseksi. Hänellä pitää olla omaa tilaa ja käsitys siitä, että hän hallitsee ja pitää narut käsissään. Vastauksena kysymykseesi: oinasmies ei sitoudu pysyvästi. Leikittelee sinun tunteilla ja haluaa omaa tilaa.
      Anna tilaa ja älä välitä leikittelystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2305
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1405
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe