adhd lapsi

myös vedättää....

vanhenmpiaan hyvin helposti.

Silloin kun lapsi pystyy muuttamaan käytöstään, palkinnon tai rangaistuksen uhalla, kyse ei olekkaan adhd:stä. Kannattaa kokeilla!!!

Meillä adhd lapsi vedätti lintsaamalla koulusta, useita päiviä, mutta kun tietsikka otettiin pois, rangaistukseksi, niin kas kummaa, lapsi löytyikin koulusta siitä lähtien ja sai tietsikkansa takaisin.

KAIKKI asiat ei johdu siis taudista. Tiukkana saa olla, ja miettiä itse missä mennään.

2

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vedättää

      Aivan varmasti lapsi kun lapsi vedättää, jos tilaisuuksia on.

    • cheetah.grrr

      Ihan takuulla ADHD-lapsikin osaa vedättämisen taidon. Mutta sitten täytyy muistaa myös, että ADHD-lapsen kuntoutuksessa oleellisen tärkeätä on myös palkintojärjestelmien käyttö. Jostain kumman syystä ADHD-lapselle toimii harvinaisen hyvin "kiristys/lahjonta", kunhan sen tekee johdonmukaisesti. Vaikkei ADHD-lapsi voi aina käytökselleen mitään, niin tietyt palkinnot ja "rangastuspeikot" voivat auttaa lasta yrittämään enemmän. Mutta tosiaan tiukka saa olla. Aina vanhemmat vain eivät "uskalla" olla tarpeeksi tiukkoja. Hyvä, että teillä oli siihen selkärankaa! Ja totisesti totta, ettei kaikkia asioita voi laittaa ADHD:n piikkiin.

      Huh huh kauhulla odotan, kun meidän tapaus on murkkuiässä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      108
      5541
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4819
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4762
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2199
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      117
      2041
    6. 106
      1790
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1567
    8. 371
      1308
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1141
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      218
      1112
    Aihe