Mitä mieltä olette seuraavista vesikiertoisen lattialämmityksen toteutustavoista. KH KHH?sauna lämmin lattia aina toteutettuna a)yhdellä jakotukilla, jolloin toiminta perustuu muiden piirien sulkeutumiseen termostaattien avulla kesäisin.(IVT suosittelee).Tässä systeemissä ei tarvita toista"piiriä", jossa olisi oma kiertovesipumppu ja shuntti.tapaus b) oma jakotukki ko. tiloille ja kokonaan eri "piiri" jossa olisi oma kiertovesipumppu ja shuntti (lämpöässä suosittelee)
vesik.lattialämmitys
jallu
5679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielestäni parasta olisi laittaa kosteille tiloille omajakotukki omalla suntilla ja säätimellä. Maalämpöpumpulla säädin ei ehkä ole välttämätön, mutta varaavalla yösähköllä on, koska varaajan lämpötila vaihtelee paljon vuorokauden ajan mukaan.
Itselleni on tulossa vaihtoehdon b mukainen ratkaisu erillisellä jakotukilla, mutta kertokaa maallikolle, mihin sitä sunttia tarvitaan. Lattialämmitystoimittaja (Greenline) ei ollut kuullutkaan koko sunttaamisesta, kun sitä heiltä kysyin. Ei ilmeisesti kuulu normaalikäytäntöihin ainakaan heillä. Ja tarvitaanko oma kiertovesipumppu, eikö yhdellä pärjää?
onko sinulla maalämpö vai tuotatko lämmön jollakin muulla tavalla?
Maalämpöpä hyvinkin. Lämpöässällä tästä suntista puhuivat, mutta Greenlinen edustaja ei myöntänyt kuulleensakaan, että sellaistakin käytettäisiin. Mikä mahtaa olla käytännön merkitys?
Ehdottomasti omalla jakotukilla ja omana piirinä.