minuulla on 45:n litran akvaariossa kolme kultakalaa, partamonni, kuusi punapääbarbia ja kolme kardinaalitetraa
Hyvin ovat mahtuneet ja voineet.
Hyvin ovat mahtuneet ja voineet.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tmä on varmaan niitä huonoja vitseja mutta vastaan silti jos ei olekkaan.
Eli Kultakaloille Aivan LIIAN PIENI Noille kolmelle kultakalalle olisi joku 300litrainen ja viileä ja hyvin suodatettu akvaario.
Partamonni kasvaa max 15cm että huotsinnevadaan se.
Punapääbarbit kasvavat liian isoiksi pois....
Ja kardinaalitetrat pois ja tarvivat parven enkä laittaisi 45litran akvaarioon.
Tonne mahtuisi taistelukala ja pari piikkisilmää.
Ei se mitään, tämä viestihän jäljitetään ja mennään katsomaan miten asia on. Eläinsuojelurikoksista rangaistaan!
Ite oon pitäny kiinni nyrkkisäännöstä:
JOKAISTA KALAN PITUUSSENTTIMETRIÄ KOHTI VÄHINTÄÄN YKSI VESILITRA!!!!!!!
Kultakalakin (ainakin omani) on sen verran eläväinen kala, että enempikin tila ei ole haitaksi.Nyt tosiaan kiireen vilkkaa eläinkauppaan joko ostamaan 2 x isompi akvaario tai viemään suurimman osan kaloistasi sinne!!!!! Jos et muuten vain vaivaudu välittämään, kannattaisi heivata koko akvaario pois..
Vaikka kalat eivät pysty kommunikoimaan ihmisten kanssa niin kuin esim koirat ja ilmoittamaan kun on jotain hätänä, niin siltikin kalat ovat eläimiä siinä missä koiratkin, eikä niitäkään saa kiduttaa!!!!