Terhi 430S ankkuri

Minkä mallinen ja painoinen ankkuri on hyvä kyseiseen veneeseen? Biltemasta meinasin hakea.
5528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

5kg Bruce on riittävä, se on heti käyttövalmis. Ei esivalmisteluja kuten naara- tai tukkiankkurinkanssa. Bilteman ankkuri on OK.

Äänestä
  • Kyllä 2 kiloinenkin Bruce pitää tuollaisen lastun paikoillaan silloin kun ollaan ongella tai eväitä syödään.

    Tietysti pidempiaikaiseen säilytykseen kannattaa valita suurempi.

    Äänestä

  • heh kirjoitti:

    Kyllä 2 kiloinenkin Bruce pitää tuollaisen lastun paikoillaan silloin kun ollaan ongella tai eväitä syödään.

    Tietysti pidempiaikaiseen säilytykseen kannattaa valita suurempi.

    peräkinnitykseenkin, kun poijuja ei kuitenkaan ole joka paikassa. Mieluummin, siis isompi kuin pieni, noissakin hommissa, heh.

    Äänestä

  • käy sitten kirjoitti:

    peräkinnitykseenkin, kun poijuja ei kuitenkaan ole joka paikassa. Mieluummin, siis isompi kuin pieni, noissakin hommissa, heh.

    Enpä allekirjoita ajatusta, että ankkurin aina pitää olla mahdollisimman iso. Pienessä veneessä on vähän säilytystilaa ja isolla ankkurilla kolhii helpommin paikat manoveerien aikana. Toki sen pitää olla riittävän kokoinen, mutta jos käyttö on vain valvottuna, melko pieni riittää. Pidempiaikaisessa kiinnityksissä iso on hyvä.

    Äänestä

2 kg Bruce ja pari metriä kettinkiä.
Loput riittävän paksua köyttä tai liinaa.

Tärkeintä on riittävästi pituutta köydessä, ettei nyi ankkuria pohjasta.

Välillä tuntuu pitävän paremmin, kuin 7.5 kg.n patenttiankkuri ketjulla varustettuna.

Nämä kokemukset yli pari tonnia painavalla purjeveneellä.

Kevytveneessä varmasti riittävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jartsa N. kirjoitti:

Minkä mallinen ja painoinen ankkuri on hyvä kyseiseen veneeseen? Biltemasta meinasin hakea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu