Miltä kansalaisilta on kysytty, SDP:ltä vai, ei ainakaan minulta ole kysytty. Heinäluoma sanoi USA:n suhteet ovat kunnossa hän juuri käynyt tapaamassa valtionvarainministeriä.
Muita Suomesta ei ole käynyt.
Vanhanen ryhtyy uudistamaan nyt vaalien alla EU:ta
milläköhän eväillä, ei ole ystäviä ja keskusta kuuluu liberaaliryhmään, joka on pieni vaikuttaja. Vanhanen on periatteessa EU vastainen.
Muita Suomesta ei ole käynyt.
Vanhanen ryhtyy uudistamaan nyt vaalien alla EU:ta
milläköhän eväillä, ei ole ystäviä ja keskusta kuuluu liberaaliryhmään, joka on pieni vaikuttaja. Vanhanen on periatteessa EU vastainen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ulkopolitiikan osalta presidentti Halonen siirtyi perinteisestä lääkärin roolista tuomarin rooliin mitä tulee Yhdysvaltain suuntaan, Venäjän suuntaan hän ei tuomariksi ryhtynyt. Perinteinen lääkärin rooli julkisissa esiintymisissä liitettynä hiljaisen diplomatian käyttöön lienee pienelle valtiolle parempi vaihtoehto?
Pääministeri Vanhanen puolestaan on vetänyt impivaaralaista linjaansa ilman että tähän oikeastaan on lainkaan mediassa huomiota.
Halonen-Vanhanen-Tuomioja-vision näkyviin aikaansaannos oli Eurooppalaisen turvatakuulausekkeen vesittäminen. Tähän käytettiin kaikki arvovalta, aika ja energia mitä EU-suhteissa ilmeisesti käyttää haluttiin. Siinä sitten onnistuttiinkin, valitettavasti?
Koskaan ei Suomi ole näin pää pensaassa ja yksin ole ollut kuin mitä tällä hetkellä on.
Kansa on tyytyväinen, noinkohan, vaikka keskustelua ohjataan ja hyssytellään.
Paneeko presidentti sanat kansan suuhun vai esittikö toiveen?
Eihän sellaiseen voi olla tyytyväinen mitä ei ole?
eikö Vaahtoranta tiivistänyt onnistuneesti Suomen nykyisen ulkopolitiikan sunnuntaidebatin otsikossa: "Suomi yrittää pysyä piilossa"?
Eihän se näin voi olla?
Halonen taitaa keskittyä niin kovasti tuohon ulkopolitiikkaan, ettei kerkeä kansalaisten mielipiteitä edes kysellä. Ei muuten voisi noin 180 astetta virheellistä lausumaa antaa.
Tietysti jos hän perustaa tietonsa gallupkyselyyn, jonka osoittaa Mäntyniemessä asuville, voi tulos olla tuollainen.
Mihin kummaan pressidentti Halonen perustaa tietonsa, vai onko se mielipide, että kansalaiset ovat "suhteellisen tyytyväisiä" ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan. Tavalliset kansalaiset ovat tavallisesti kiinnostuneita jokapäivän ongelmista. Heillä ei ole aikaa tai intressiä mennä muun politiikan salaisuuksiin, jos se olisi mahdollista.
Presidentti Kekkosen aikana kaikkien oli hyväksyttävä nuo samat politiikat, joita ei koskaan kovin tyhjentäväti täsmennetty. Ne olivat osoitus valtiomiehen pitkäjännitteisetä näkemyksestä, joidenkin mukaan. Toinen tunnettu tulkinta vertasi hänen politiikkaansa porsaan saparoon: pieni lyhyt ja kiemurainen; pienet valtion pelaavat lyhytjännitteisellä opportunismilla. Tämä on selvin totuuksista.
Jos kansalaisten mielipiteistä halutaan antaa arvovaltaisia lausuntoja, ensin pitäisi täsmentäa asia, jota tekee heidät "suhteellisen" joksikin. Tätä ei ole selvästi tehty.
Luulempa, että ainoa taho, jolta on tyytyväisyydestä kysytty, on Halosen kissakaksikko. Nuo katit syövät varmasti paremmin kuin suomalainen pitkäaikaistyöttömät.