Mitä laki sanoo jos kyseessä on lievä pahoinpitely niin saako poliisi tai joku etsivä tulla epäillyn kotiin etsimään todisteita ? hakevatko tietokoneen, päällysvaatteet, tms.? saavatko he murtautua asuntoon?
Onko poliisilla oikeus perua aseenkantolupa? (asetta ei ole käytetty pahoinpitelytilanteessa)
Onko poliisilla oikeus perua aseenkantolupa? (asetta ei ole käytetty pahoinpitelytilanteessa)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aseenkantolupa voidaan perua, jos poliisi katsoo sinut sopimattomaksi omistamaan asetta. Pahoinpitely ilman asettakin riittää, riippuu poliisista peruuko vai ei. Päätöksestä voi sitten valittaa.
Nyt ei ilmeisesti ole kysymyksessä lievä pahoinpitely. On syytä epäillä paljon muuta ja murtautumiseen on tarvittu lupa hieman ylemmältä taholta. Ja kyllä poliisilla on oikeus perua aseenkantolupa. Ilmeisesti sinua odottaa jokin muukin, kuin pieni pahoinpitely.
Lievän pahoinpitely ei pitäisi oikeuttaa viranomaisia kotietsinnän suorittamiseen, pahoinpitely kyllä oikeuttaisi.
Aseluvat voidaan perua lievän pahoinpitelyn tai muun väkivaltaisuuden vuoksi vaikka asetta ei olisikaan käytetty rikoksessa.
mainitsemasi toimenpiteet otvat poliisille sallittuja. Yleeensä aseen hallussapitoluvat peruutetaan jos henkilö osoittautuu väkivaltiseksi.
Onpa hiljattain peruutettu aseen hallussapitolupa, kun henkilö työpaikalla pilailumielessä leuhki, että voi käytää tarvitaessa luvallista taskuasettaan tappöamiseen
siis siitä kotietsinnästä ja mitä laki sanoo sen edellyttämistä rikoksista, siitä päättämisestä ja sen toimittamisesta, luepa tarkkaan onko oikeus toteutunut kohdallasi. Pakkokeinolaki 5 luku
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1987/19870450?search[type]=pika&search[pika]=kotietsintä#highlight1
[email protected]
kiitokset kaikille tiedoista