Tietääkö ketään paljonko henkilöauton ajokortti maksaa jos esim oma isä opettaa..?
Opetus vanhempien kanssa
Nimetön
91204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos oikein muistan, niin oma "autokoulu" tuli isän opetuksessa maksamaan 436€. Tehtiin siis tarkat laskelmat, johon bensat ei tietenkään sisältyneet. Ja korttini sain joulukuussa, joten suhteellisen ajankohtainenkin tuo hinta on.
Suurin osa maksuista oli kaikenlaisia viranomaismaksuja, jotka on aina samat joka puolella Suomea. Tietysti nekin voi joskus nousta. Opetuspolkimen vuokran / asennuksen suhteen kannattaa vähän kilpailuttaa paikkoja, niin mekin saatiin ihan kohtuuhintaan. Hinnoissa voi helposti olla 100€:n erojakin.
Ihan vaa mielenkiinnosta kysäsen, että saako opetusluvilla jostain ilmasta bensaa ??
Meinaa kun niitä ei lasketa näköjää ja mites se auto ja vakuutukset ym ym ym
Opetin tuossa vuosi sitten pojan ajamaan ja kulut olivat kaikkineen yhteensä n. 700€ - 100€ myydyistä polkimista, magneetti kolmiosta ja peilistä. Suurin yksittäinen kulu tuli polkimien asennuksesta kun kaveri asensi polkimet erilliselle pohjalevylle niin ei tarvinnut porailla autoa kuin yhden reijän verran. Ilman tuota olisi kulut tippuneet vielä 100€.
Meillä kortille tuli hintaa n. 400€. Poljin lainattiin ja opettajana toiminut puoliso hoiti noi bensa- ja vakuutuskulut: auto kun oli kokoajan normikäytössä ukolla. Nytten sitten Corolla-riepu on siirtyny kokonaan mun vastuulleni ja harmittavasti täytyy ite kustantaa bensat ja muut =((( Mutta onpahan "sisustettu" omistajansa mukaan ja musiikki stereoissa parani oleellisesti!!!
ei mennyt juuri enempää kuin normaalikuukausina. Ajoimme hyötyajoa heti parin harjoitusajokerran jälkeen. Ekoajo tuli muutenkin tutuksi, se opetettava tytär kun on siitä tarkka. Poljin oli lautamallia, joka asennettiin helposti itse (ei porauksia).
Se kakkosvaihe vielä on ajettava, mutta sehän on kaikille saman hintainen, joten tuskin sitä tässä kaivataan.
Unohditte kokonaan olla maksamatta verot työvoimakulut työeläkemaksut alvit oppituntimateriaalit huoneiston vuokrat kun piditte teoriatunnit yms.auton polttoainekulut vakuutukset autonarvovähennykset ja niin edelleen ei kannata lähteä arvioimaan opl.hintaa jos ei osaa laskea.
Sä voit varmaan jeesata edellistä kirjottajaa laskemaan todelliset kulut kun tunnut olevan niistä asioista perillä.
näköjään suorastaan singahtaa tälle palstalle vittuilemaan heti, kun otsikko vähänkään viittaa opetuslupaan. Itse olen vaimon ja tyttären opettanut, seuraavaksi kaksoispojat mikäli lakimuutos ei kerkeä tulla. Laskekaa siitä...
Olen juuri aloittanut tyttäreni opettamisen. Poljin asennuksineen maksoi 50 euroa. Lisäksi viranomaiskulut ja polttoaineet. Ei kyllä ole tullut mieleenikään maksaa mitään alveja eikä luokkahuonekuluja. Ja kenelle ne maksaisin, kun itse en ota palkkaa opettamisesta ja keittiönpöydän ääressä teoriaopetus sujuu ihan mallikkaasti. Ei ole tarvis hankkia omaa luokkahuonetta. Niin ja auton vakuutukset on joka tapauksessa maksettava. Opetusajostakin arvioisin puolet olevan hyötyajoa. Ei silti, en opeta lastani pelkästään säästösyistä. On vaan paljon helpompaa näin kun asumme kaukana kaupungista, jonne ei ole bussiyhteyksiä. Olisi kuitenkin kuljetettava tytär omalla autolla autokouluun ja takaisin. Elikkä sama aika ja bensa menisi itseltäni joka tapauksessa.