Olen hyvin harvakseltaan käynyt kirppiksellä ja joskus ostanutkin jotain. Nyt vaan mietityttää, kun on ollut uutisointia, että russakat ja luteet lisääntyvät Suomessa. Sanottiin, että syy tähän lisääntymiseen on kierrätys.
Onko kellään kokemusta siitä, että olisi saanut kotiinsa jotain elukoita kirppiksiltä? Voiko tuntemattomiin myyjiin luottaa, että jos he huomaavat kotonaan jonkun eläin esiintymän, eivät sitten toisi tavaroitaan myyntiin? Kumpi myyjillä voittaa: rahan himo vai toisen ihmisen parasta ajatteleminen?
Onko kellään kokemusta siitä, että olisi saanut kotiinsa jotain elukoita kirppiksiltä? Voiko tuntemattomiin myyjiin luottaa, että jos he huomaavat kotonaan jonkun eläin esiintymän, eivät sitten toisi tavaroitaan myyntiin? Kumpi myyjillä voittaa: rahan himo vai toisen ihmisen parasta ajatteleminen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
kirppiksillä nähnyt, mutta totuuden nimissä sanotaan että eihän se mahdotontakaan olisi. Russakat , lutikat, kirput, torakat...eivät ne ole mihinkään hävinneet maanpäältä ja sanotaanhan, että ennen ihminen kuolee sukupuuttoon tai itse aiheuttamaansa tuhoon, kuin edellä mainitut elukat häviää maailmasta. Se on sitä luonnon ylivoimaa, joka aina kuitenkin voittaa, tavalla tai toisella, ihmisen 'nerouden', luulkoon 'valkoinen mies' ylimielisyyksissään mitä tahansa.
syöpäläisiä.
Kannattaa pestä heti.
vaatteet reikiä täyteen, jos vie vinttiin talveksi. Miksi naftaliininkin täytyy haista niin pahalle, ettei lumppuja kukaan osta, jos vie kirpparille.
Mua arveluttaisi enemmän noi Uff ja pelastuarmeijatyyppiset vaatteet, jotka kerätään isoksi mytyksi johonkin pyttyyn. Noh, pelatusarmeijavaatteet ei kaiketi kerätä pyttyyn, mutta kuitenkin... Vaatteita olen ostanut itsepalvelukirppiksiltä ja Huutonetistä. Ostan vain uutta vastaavia/käyttämättömiä (toisissa vielä laputkin kiinni) merkkivaatteita. Ne ovat yleensä sellaisia, että olisi voinut kaupan tangosta napata. Mitään "kellarivaatetta" en ostaisi.
"kellarivaatteen" ja mitä sillä edes tarkoitat?
Tarkoitan sellaista vaatetta, joka on ryppyinen ja muutenkin elähtäneen näköinen ts. näyttää siltä, että on jo aikansa ollut ryntättynä johonkin laatikon pohjalle ja oikeesti, toiset vaatteet suoraan sanoen haisevat sellaiselle, että niitä ei ole tuuletettu eikä pesty aikoihin, ihan jo ohikävellessä huomaa...
Itse vaan en kiinnostu moisista. Kukin ostaa mitä haluaa, jokaisella on omat kriteerinsä, Mutta sellainen "tuulettamattoman" vaatteen haju on äklöttävä, ei voi mitään. Toki käytettykin vaate voi olla hyvinkin siisti, ja sellaisiakin kyllä kirpparilta löytyy.
Olen toisinaan tehnyt hyviä löytöjä, harvakseltaan kylläkin, mutta yksi syy siihen on, että nykyään harvemmin tulee edes vaatteita katsottua, kun on tuo sisustuspuoli ja vanhat Arabian astiat vieneet kirpparilla voiton. Huutonetistä tulee toisinaan huudettua joitain vaatteita, etenkin treenipuseroita.
kirpparilta, niin laitan sen suoraan mukanani olevaan muovipussiin ja solmin pussin kiinni. Menen kotiin ja laitan vaatteen pesukoneeseen ja heitän muovipussin roskikseen. Näin olen aina tehnyt eikä mitään kulkevaisia ole meille tullut.
Esim. torakoita ja täitä on aina liikenteessä. Aikoinaan asuessani 40-luvulla rakennetussa kerrostalossa meillä oli myrkytyksiä vähän väliä. Riesakuoriaiset ovat myös pirtsakkaa joukkoa, jotka heräävät juuri näin kevään kynnyksellä koloistaan. Niitä esiintyy esim. vanhoissa kerrostaloissa. Nimimerkillä "kokemusta on".
Enpä ole ikinä saanut yhtäkään ötöä kirpputori-kamoista!!
Kotiin muovikassissa ja sitten pesukoneeseen ja käyttöön...
Ihan hämmästyin kysymystä, kun en ole moista älynnyt kai pelätäkkään...
Mieluisen kaman ostaa, ellei se näytä ihan tosi pahalta, tai ole hinnoiteltu totaalisen kalliiksi.....
kaikenmaailman saivartajille, pistä ostoksesi pussiin pakastearkkuun viikoksi niin voit sitten raikkaana ottaa käyttöön.