Uuteen Octaviaan näyttäisi automaatti-ilmastointi tuovan 630eur lisähintaa. Itselläni ei ole kokemusta ilmastoinnista omassa autossa lainkaan, joten sekin on jo luksusta mutta onkohan lisäinvestointi kannattava. Mikä on kantanne, joutuuko katumaan valitessa manuaalisen?
Ilmastointi, manuaali vs autom.
Octagon
3863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ota ehdottomasti automaatti-ilmastointi! Ero on selvä ja auton kokonaishinnassa pieni summa tuo 630 eeroa. Ilmastointi ei ole enää luksusta vaan välttämätön varuste.
Juu automaattista suosittelen minäkin! Ja tuota Climatronicia on yleisestikin kehuttu todella toimivaksi (en muista mistä lehdestä juuri luin).
Omakohtaiset kokemukset on erittäin hyvät! Pitää lämmön tasaisesti, kesät talvet. Tosin talvella tarvittais avuksi naftalämmitin, dieselin kylkeen.
Climatronic taitaa osata huomioida myös auringonpaisteen.
Oma subjektiivinen kantani climatronicista perustuu "huimaan" viikon kokemukseen eli lämmönsäätö ainakin toimii erinomaisesti, uskon että jäähdytys toimii myös.