11m ja 11tn teräspurjeveneessä on hiacen 2.5l kone ja potkuri 17 R 11 ja tuntuu et 5 solmun nopeutta ei oikein viitsisi ylittää kun kone huutaa liikaa.
Riittääkö muutos esim 17 X 16 potkuriin vai tartteisko olla isompi?
Kumpi on tehokkaampaa lisätä halkasijaa vai kulmaa?
Tavoiteltava matka nopeus olisi kai 7-8 solmua.
Riittääkö muutos esim 17 X 16 potkuriin vai tartteisko olla isompi?
Kumpi on tehokkaampaa lisätä halkasijaa vai kulmaa?
Tavoiteltava matka nopeus olisi kai 7-8 solmua.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kerroppa vielä mikä on merivaihteen alennus. Esim. 2.3 tai 3.0. Sen jälkeen voi antaa vinkin "rusetin" rutuista.
joo, laatikossa luki ATE F ja sitten ia 1.88
ja ib 2.10 eli...?
Onko välitys 1:2.10 varmaan tiedät.
oisko näistä apua?
Unohdin kysyä moottorin tehot ja maksim. kierrosluku. Tuo 1.88 tarkoittanee valmistettu tammikuussa 1988 tai ensimmäisellä vuosineljänneksellä 1988. 2.10 0n se alennus.Eli jos kone "hyrrää" 2100 kierr./min. "rusetti" pyörähtää 1000 kierr./min.
Tehoja pitäis olla se 74 hp (2.4L diesel) kierros lukumittaria ei oo mut huiput varmaan se 4500-5000.
mukavat kierrokset varmaan jossain 3000-3500 paikkeilla?
Eikös vaihteistoissa ole ilmoitettu välitys eteen (1.88?) ja taakse (2.10?), koska ne eivät aina ole samat?
No ensiksi,veneesi runkonopeus on n.8.0 mpk/h.Jos enemmän pyytää,perä painuu ja rannalla soutuveneet menee saunan taakse piiloon,eli vain aallon koko kasvaa. 74 hv.otetaan pois 10% vaihteisto häviöihin jää akselille noin 65 hv.Matkaveneen propelia ei kannata pyörittää kuin 100-1200 kier./min. Laitetaan sovinnolla keski alennuksesksi 2.0.Moottorin nopeudeksi valitsemme 2600 kierr./min/max.Propelin halkaisijan voit suurentaa 18" jos sopii pyörimään.Nousuksi valitaan 13". Tällä propelilla veneesi kulkee sen 8 mpk/h.kun pidät moottorin kierrokset 2100-2400 seutuvilla.Voit nostaa kierroksia jopa sinne 2600 koneessa on varaa.Jos valitset 14" nousun voit vähentää kierroksia ja moottorin ääni muuttuu miellyttävämmäksi.Siipiä valitaan kolme kappaletta.Halkaisijaa suurentamalla saadaan lisää voimaa tuulessa ajoon ja nousua lisäämällä vauhtia.Uppoumarunkoisessa kannattaa pitää halkaisijaltaan mahdollisimman suurta mallia.Kuitenkin on hyvä jättää rungon ja köliraudan väliän.30 mm.Tästä on useita mielipiteitä.
mahtuu siihen varmaan just se 18 tuumanen pyörimään, mut tarjolla ois käytetty 17 X 16.
Onko se liian raju?
Kyllä sitä tarjouspropelia kannattaa kokeilla.
8 mpk/h tarvitset vaan 2200 kierrosta,kone kyllä jaksaa vääntää.Jää siihen vielä varaakin,empä kerro kuinka paljon,mutta toivottavasti ne soutuveneet ovat rannalla hyvin kiinni.Vastaantulijat saattavat vilkuttaa nyrkillä,jos on kahva työnnetty ääriasentoon eteen.Kerrotko vielä millä kierroksilla olet ajellut sitä 5:den solmun vauhtia,tsekkaan vielä sen tiedon pesusteella noita laskelmia.
kierroksia 5 solmun nopeudella korvakuulolla (ei kierroslukumittaria!) varmaan päälle 3000rpm kun ei paljon kovempaa huvittanut ajella.
Onks netissä joku laskuri jolla ite vois pähkäillä näitä laskelmia tosin ei kokemusta taida mitkään laskurit voittaa...?
Nythän taas selvisi tärkeä seikka.Olet käyttänyt koneestasi lähes täydet tehot,mutta hyödyksi olet saanut n.25%.Propelisi on aivan sopimaton veneesi kokoon ja painoon nähden.Propelisi on "sutinut" noin 75% tehosta,normaali luisto on n.40% luokassa,jos vertaa vaikka auton pyörään niin melkoinen vinkuna on ahventen valtakunnassa kuulunut.Toisin sanoen, kun on kyseessä suhteellisen kookas vene niin noin pienellä nousulla ei vene saa tarpeeksi "potkua" liikkuakseen veden halki,kuten vanhoissa asiaa valaisevissa kirjoissa 1930 luvulta sanotaan.Kun vene ei liiku propeli jää "jauhamaan tyhjää"ja jos siihen vielä lisätään kierroksia, voi jopa käydä niin että vene pysähtyy.Tämä kaikki mitä kerroit tukee hyvin,edellisiä laskelmiani.Asiat korjaantuvat parempaan malliin kun vaihdat sen propelin, joko siihen 17x16 tai 18x13/14.Netissä ei ole kovinkaan hyviä uppoumarunkoisten alusten kaavoja.Nämä minun kertomukset perustuvat omiin kokeiluihin jo vuodesta 1978 ja useisiin vanhoihin kirjoihin.Luonnonlakihan ei ole tältä osin miksikään muuttunut. Mielenkiintoisia kokeluhetkiä Arskalle toivoo MS/Nerkoon "ruorinviäntajä" Saimaalta.
Kiitos ja kumarrus...
Selvishän sekin miksi se ei mihinkään koneella kulkenut, purjeillakin tempasin viime kesänä
7.8 kn!!! Saimaaltahan minäkin s/y Ilona IMPS
Oma veneeni on 11m pitkä 3.5leveä 1.5 syväys entinen sumppuvene painaa 8t. Potkurin halkasia on 24 tuumaa ja nousu on 19 alennus vaihde on 1:2.5 Konen on Fordson majur 60hv. Matka nopeus on 7s 1500 kierrosta. Iso potkusi pyörii hitaasti paljon pitoa ja paljon voimaa. Uppoamarunkoisia veneissä käytetään liian pieniä potkureita liian suuria keiroksia.