Hyvin tuntuu toimivan tämä Demari ajatus.
Kuinka monta työpaikkaa on suomesta kadonnut ulkomaille, viimeisen neljän vuoden aikana????
Demarit ne osaa pelata ton pelin niin vitun hyvin.
Virolaiset ja Kiinalaiset kusee hunajaa,,,
Ja hei: Tästä on KÄYTÄNNÖN esimerkkejä. Yhtiöitä ei tarvinne luetella.
Että näin SDP pelastaa sinun ja perheesi työpaikat/toimeentulon.
Kuinka monta työpaikkaa on suomesta kadonnut ulkomaille, viimeisen neljän vuoden aikana????
Demarit ne osaa pelata ton pelin niin vitun hyvin.
Virolaiset ja Kiinalaiset kusee hunajaa,,,
Ja hei: Tästä on KÄYTÄNNÖN esimerkkejä. Yhtiöitä ei tarvinne luetella.
Että näin SDP pelastaa sinun ja perheesi työpaikat/toimeentulon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomipoika on hiukan jukuripää kun vaatii tehdystä työstä kunnon korvauksen.Ja sehän ei ole porvarien mieleen.Joten siirretään tehtaat johonkin "vinkuintiaan" ja otetaan paikalliset "lapsityövoimat" käyttöön.Ei tarvi maksaa enään palkkaa työstä niin saadaan isommat voitot.Antaa soppaa silloin tällöin ettei ihan nälkään menehdy.Sillä sehän olisi aika noloa.Onneksi suomalaisilla on hyvä muisti ja ymmärtää ettei työmiehen kannata porvaria äänestää.
No kerropa sinä "lääkkeet" siihen millä työpaikat pidetään täällä. Mistään ei jousteta vai, vaikka maailma kuinka muuttuisi ympärillä ?
Kyllä tehdystä työstä pitääkin maksaa sen arvoinen korvaus, ei siitä ole kahta sanaa.
Mutta...
Veikkaan, että moni täältä halvemman kustannustason maihin lähtenyt yritys ei välttämättä ole ollut kovin j"uhlakunnossa" mitä tulee taloudelliseen performanceen, vaan on saattanut joutua toimimaan esimerkiksi tappiolla tai hyvin heikolla katteella.
Jos yritys ei toimi kannattavasti, niin sen tietää miten siinä ennen pitkää käy - useimmiten joko tulee ennen pitkää loppu ns. omatoimisesti tai joutuu toisen "syömäksi".
Kyllä yritystoiminnassa joutuu ottamaan tietyt realistiset "lainalaisuudet" huomioon, vaikka ne joskus voivat olla ikäviäkin.
Niin pyysit kertomaan lääkkeitä miten saataisiin yritykset pysymään Suomessa ja niissä olisi suomalaiset töissä.Kuten tuo otsikkokin ehkä kertoo niin helpoin tapa olisi että"Grynderit"luopuisivat maksimaalisesta voiton tavoittelusta.Välillä tuntuu siltä että mikään ei tuntuisi riittävän.Yritykset tekevät ennätystuloksia ja työntekijätkin ovat talkoissa mukana odottavat muhkeita tulospalkkioita mutta saavatkin lopputilin.Onko tämä oikein.Ei minun mielestäni.
tarvii palkkaa maksaa, eihän? Joustetaan vain alaspäin, öh, onko mieleen tullut jos vielä joustetaan alaspäin esim Pamin palkoista joutuu kohta ottamaankin siihen vielä toisen työpaikan kun ei työ elätä. Nämä viisaat täällä kun ovat unohtaneet yksinkertaisen asian työstä pitäisi saada niin paljon rahaa että sillä pystyy elämään. Kun itse aloitin kahvilassa myyjänä oli alkupalkka 1240e/kk otetaan siitä pois kolmasosa veroja/eläke/sairasvakuutusmaksuja ja matkakulut, paljon jää työstä käteen. Hah, SIINÄ SITÄ JOUSTAMISTA VAAN TEILLEKKIN.
nyt on sontasäkki ahonen ja räyhäri räty hiljaa puoluepamppujen käskystä mutta annas olla ensiviikolla kun vaalit on ohi niin jo alkaa jos jonkinlainen lakkouhittelu ja ylityökielto.
Jos sattuisi käymään niin ikävästi että porvarit pärjäisi vaaleissa(mitä en todellakaan usko).Niin sehän on suomalaisen rehellisen työläisen perusoikeus osoittaa mieltään,Vai etkö muista kun 90-luvun alussa oli Esko Ahon hallituksen aikaan suurmielenosoitus.Kymmeniätuhansia ihmisiä ympäri Suomea tuli Helsinkiin osoittamaan mieltä porvarihallitusta vastaan.Kyllä siellä oli aika lämmin tunnelma.