Renny Harlin!

Fanittaja!

Mielestäni Renny Harlin olisi saanut voittaa oscarin loistavasta elokuvastaan The Covenant! Elokuva on mahtava ja ajatuksia herättävä pätkä. Kurkunleikkaajien saari oli kriitikoiden teilaama mestariteos, jolle eivät mitkään Johnny Depin merkkari leffat vedä mitään vertoja. Rennyä voisikin verrata Hitchcockiin tai Bergmaniin, mutta eivät nämäkään elokuva legendat vedä vertoja suomalaiselle elokuvanihmelapselle.

Cliffhanger on nero elokuvaksi. Kyseistä leffaa voisi verrata Scorsesen Taksikuskiin tai Kuin raivon härkään. Renny Harlinille pitää nostaa hattua! Jatka poika samaan malliin ja anna meille suomalaisille tunne, että on ihanaa olla suomalainen!

10

3658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja muista

      sitte vaihtaa lääkitystäsi...

    • Minustakin Renny Harlin on paljon mainettaan parempi elokuvaohjaaja, mutta eipäs nyt liioitella sentään. Hänen elokuvansa ovat loistavaa viihdettä, mutta ei hän nyt kuitenkaan mikään suuri visionääri ole. Eikä hän edes yritä olla sellainen.

      Oikeissa olosuhteissa hyvästä käsiksestä Rennyllä on mahdollisuus varsin kovaankin menestykseen. Hänen suurin virheensä on olla joko myöhässä tai sitten edellä. Kun hän teki Kurkunleikkaajien saaren, ei aika ollut kypsä merirosvoelokuville. Mindhunters taas lämmitteli Identityn teemoja jääden sen varjoon.

      Tämä tulossa oleva elokuva vaikuttaa aika kiintoisalta: http://www.imdb.com/title/tt0896798/

    • ...tämän leffan uskoisin saavan vielä joskus jonkinlaista kulttimainetta.

      A. Pääosan esittäjän vuoksi.

      B. Kyseinen leffa on lajityypissään oikein mainio.

      http://www.imdb.com/title/tt0095904/

    • jannevaan

      Reijolla jäädä oscarit saamatta.Löytyy kait niitä huonompiakin ohjaajia,mutta ei tällaisilla filmeilla mitä tyypiltä on tullut oskareita voiteta.

    • Täytyy sanoa, että useista flopeista huolimatta aika pirunmoinen saavutus: http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1349588

      Mikään suuri visionäärihän hän ei edelleenkään ole, mutta osaa kyllä viihdyttämisen taidon. Ja kaiken suuren ja niin älykkään taiteen keskellä tarvitaan myös rehellistä aivot narikkaan-viihdettä.

    • Poikamme Hollywoodissa

      Yhdessä Michael Bayn ja Jerry Bruckheimerin kanssa Renny Harlin on kenties elokuvan suurin rikollinen! Harlin on ohjannut maailman huonoimmista elokuvista useita:

      The Adventures of Ford Fairlane (1990)
      Cutthroat Island (1995)
      Deep Blue Sea (1999)
      Driven (2001)

      Miten Rennylle enää ylipäänsä uskalletaan antaa ohjaajan tehtäviä? Studioiden tilanteen täytyy olla nykyisin todella epätoivoinen!

      • perustele edes

        vähän - katkerikko!


    • : )

      Provokaatio mielessä?

      • KT1

        Kyllä se Renny osaa ohjata loistavia toimintaleffoja esim. Cliffhanger, joka on kiistatta yksi 90-luvun parhaita toimintaleffoja ja pyyhkii vaikkapa Casinolla ja Mafiaveljillä lattiaa. Myös Die Hard 2 on hyvä leffa ja Cutthroat islandkin on paljon mainettaan parempi leffam itse ainakin tykkäsin kun aikanaan näin, samoin Deep blue Sea oli todella hyvä, kun kävin katsomassa sen leffassa.


    • Duke..

      Nyt tulee Neloselta tämä Rennyn Long Kiss Goodnight.

      En ole sitä aijemmin katsonut, yritin, että pitäisköhän se nyt katsoa. Mutta en voinut enään jaktaa siinä vaiheessa kun tämä Rennyn Ex-heila hyppäs ikkunasta alas ja ampui jään rikki pistoolillaan, että laskeutuminen veteen olisi mukavampi. Phuoh! Ei saamari, ei tämmöistä voi odottaa kuin Rennyltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe