Kokoomuksen kannatuksen noste

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=105525

Mittaukset ja vaalitulos

Kokoomuksen kannatusmittauksista ja todellisesta vaalituloksesta kolmien edellisten vaalien osalta.

Eurovaalit 2004 (kesäkuu):
Yle/Taloustutkimus 17,4%
Vaalitulos 23,7%
Ero 6,3%-yksikköä


Kunnallisvaalit 2004 (lokakuu):
Yle/Taloustutkimus 18,3%
Vaalitulos 21,8%
Ero 3,5%-yksikköä

Presidentinvaalit 2006 (tammikuu, 1. kierros):
Yle/Taloustutkimus 20,0%
Vaalitulos (Niinistö) 24,1%
Ero 4,1%-yksikköä

Presidentinvaalit 2006 (tammikuu, 2. kierros)
Yle/Taloustutkimus 45,0%
Vaalitulos (Niinistö) 48,2%
Ero 3,2%-yksikköä
2284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nuorisovaalit 2007 kertoo karua kieltä Natosta ja muusta ulkopoliittisesta linjauksesta. Vastaajat ovat pääsääntöisesti ylä-aste ja lukioikäisiä 13-19 vuotiaita.

Pirkanmaan vaalien tulos nyt 2007
Ääniä antaneita 4677
Kouluja 40

http://www.valtikka.fi/nuorisovaalit/tulokset/pirkanmaanvaalipiiri

Ehdokas 2007 Ääniä
1.Virtanen Pertti "veltto" (per.sit.) 243
2.Alatalo Mikko (kesk.) 225
3.Pesä Perttu (vihr. 149
----------
muita ulkopoliittisesti merkittäviä ehdokkaita:
4.Brander Juhani(skp.) 137
13.Tiura Marja (kok.) 88
16.Sasi Kimmo (kok.) 65

Nuorisovaalit 14- 17 vuotiaat.
Koko Suomi v. 1999 (nyt äänestysikäisiä)

http://www.verkkouutiset.net/arkisto/Arkisto_1999/12.maaliskuu/NUOR1099.HTM

Vaaleissa äänesti yli 56 000 nuorta(vertaa pirkanmaa 4677 ääntä, nyt).

Lipponen tippui
Vaalien ääniharava oli Pertti "Veltto" Virtanen Pirkanmaalta 868 äänellä. Helsinkiläisnuoret valitsivat eduskuntaansa mm. kokoomuksen puheenjohtajan Sauli Niinistön ja keskustan puheenjohtajan Esko Ahon, mutta tiputtivat sieltä SDP:n puheenjohtajan pääministeri Paavo Lipposen.

Lipposen äänisaalis oli 29 Ahon 62:ta ja Niinistön 146:ta vastaan.

STT-IA
17.3.1999

Tulosta voi verrata vaikka Pirkanmaan äänipiiriin, jossa "veltto" Virtasen(per.sit) kannatus olisi nyt koko maahan suhteutettuna,
olisi Pirkanmaalla lähes 12-kertainen eli 10416 ääntä! Lipposen äänisaalis on tietysti nyt suurempi kuin 1999, mutta tarkkaa vertailutulosta ei nuorisovaaleista 2007 löydy? Sauli Niinistön vertailuluku olisi nyt 12-kertainen 1752 äänellä, tosin 353 ääntä nyt uudelta maalta olisi "velton" tasoa, koska äänestäjiä suhteellisesti eniten Uudella maalla!

Esko Aho ei tietääkseni ole ehdokkaana, mutta Matti Vanhasen luku 131 ääntä nyt nuorisovaaleissa 2007 ei mairittele? Tosin maaseudulta äänimäärä voi olla valtakunnan huipputasoa keskustalla sekä perussuomalaisilla? Timo Soinilla sama luku 263 ääntä uudella maalla nyt eli tuplaten Vanhaseen verrattuna kertoo jostain muutosrintamasta Suomessa. Epävarmoja äänestäjiä on nyt enemmän kuin milloinkaan

Tämän mukaan veikkaisin ääniharaviksi Uudella maalla Timo Soinia(per.) ja Sauli Niinistöä(kok.). Helsinki on arvoitus äänien suhteen? Pirkanmaalta näyttäisi pääsevän ainakin Pertti"Veltto" Virtanen(ps.sit.) ja vihreätkin nousussa?

NÄYTTÄISI SIIS, ETTÄ NATO-KIELTEISYYTTÄ LÖYTYY SUOMESTA AIKA TAVALLA, MIKÄLI VIHREÄT SELVENTÄISIVÄT VIELÄ LINJAA?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samaa mieltä kirjoitti:

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=105525

Mittaukset ja vaalitulos

Kokoomuksen kannatusmittauksista ja todellisesta vaalituloksesta kolmien edellisten vaalien osalta.

Eurovaalit 2004 (kesäkuu):
Yle/Taloustutkimus 17,4%
Vaalitulos 23,7%
Ero 6,3%-yksikköä


Kunnallisvaalit 2004 (lokakuu):
Yle/Taloustutkimus 18,3%
Vaalitulos 21,8%
Ero 3,5%-yksikköä

Presidentinvaalit 2006 (tammikuu, 1. kierros):
Yle/Taloustutkimus 20,0%
Vaalitulos (Niinistö) 24,1%
Ero 4,1%-yksikköä

Presidentinvaalit 2006 (tammikuu, 2. kierros)
Yle/Taloustutkimus 45,0%
Vaalitulos (Niinistö) 48,2%
Ero 3,2%-yksikköä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu