Jääkäri ilman erikoisosaamista, voiko?

Nimetön

Pääseekö 6KK jääkäri jonka arvostelu on ollut hyvä, rauhanturvaajaksi, vaikka mitään erikoisosaamista tai ammattikoulusta ei olisi?
Jos suorittaa tarvittavan kielitutkinnon erinomaisesti, kuinka paljon se avittaa, ja missä kyseisen tutkinnon voi suorittaa?

3

1905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhanterroristi

      Pointtinahan on että siellä pystyy oikeasti tekemään jotain konkreettista, että jokin edistyisi tai uudistuisi, paranisi. Kirvemiehillä tai jollain viestintä-insseillä on hyvä chänssit, poliiseilla ja hoitotyön jasbuilla kanssa. Mistä kielitutkinnosta oikein on kysymys, miehistön osalta ei sen ihmeempiä kielivaatimuksia ole.

      • olen ajatellut

        rauhanturvaajaksi hakeutumista sitten intin jälkeen. Ajattelin amiksen erikoistumisjaksolla erikoistua elementtiasentajaksi (homma siis eroaa hieman tavanomaisen kirvesmiehen työstä). Ase palveluksen ajattelin suorittaa joko A) Panssariprikaatissa pioneeri komppaniassa B) Jossakin päin sotilaspoliisina (tod.näköisesti Niinisalossa).... siis noihin olen ajatellut ainakin hakeutua. Enklannin kielen numeroni on 4 eli siis toiseksi paras mahdollinen amiksen arvoasteikolla. Cooperintestin tulos jää kyllä vielä parisataa metriä vaaditusta minimistä: 2200 metristä, mutta eiköhän se kunto siihen mennnessä nouse, kunhan yritän... (ja on noussu jo!). Millaiset on mahikset rauhanturvaajaksi? onko se c-luokan ajokortti ihna välttämätön? Entä jos en jostain syystä pääse Auk:iin, niin onko mitään mahiksia hakeutua rt:ksi?


      • Nimetön

        Käsitykseni mukaan Libanonin rauhanturvatehtävän pääpaino on jälleenrakentamisessa.
        Mutta eikö esim. Afganistanissa lähinnä vain turvata rauhaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      690
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      38
      523
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    Aihe