kertokaapa

miten käy jos ottaa noita pikavippejä ja ei maksa niitä takaisin niin mitä muuta siitä voi seurata kun vaan luottotietojen menetys? Voiko tuollaisesta saada esim vankila tuomion jos asia menee oikeuteen?
6504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Korkeimman hallinto - oikeuden ennakkopäätös on neljä vuotta vankeutta ja puhelin valtiolle.
Oikeudenkäyntikulut jotain 5000 euroa, jotta
laske siitä kannattavuus..

Äänestä
  • Ei kai ne voi puhelinta viedä. Miten siellä vankilassa ilman puhelinta tulee toimeen? Uskoisin, että perustuslakikin kieltää puhelimen takavarikon. Ainakin minun mielestä tähän voisi soveltaa kidutuksen kieltävää lakia.

    Äänestä

  • erkki epätietoinen kirjoitti:

    Ei kai ne voi puhelinta viedä. Miten siellä vankilassa ilman puhelinta tulee toimeen? Uskoisin, että perustuslakikin kieltää puhelimen takavarikon. Ainakin minun mielestä tähän voisi soveltaa kidutuksen kieltävää lakia.

    tarvitse varmaankaan takavarikoida. Kun on kusessa ja laskut jää hoitamatta, niin kyllä se liittymä ihan operaattorin toimesta sulkeutuu :-)

    Ja pikavippejä kun ottaa eikä maksa, niin so what ? Vähän liian kauan kun odotat maksamisen kanssa tulee käräjiltä kirje ja sitä myötä pääset pikavipeistä lopullisesti eroon kun et niitä enää saa, saati muitakaan luottoja tai niihin verrattavia. Ei siitä nyt sentään leivättömän pöydän ääreen joudu, ellet ole käyttänyt muiden henkilötietoja.

    Äänestä

elinkautinen, jos poltat ne luottotiedot. Sehän on Suomen virallinen rekisteri, jos on luottohäiriö, ei saa luottoa, ei saa töitä (ainakin vuokrafirmat ja varmaan muutkin tarkistavat työnhakijan luotettavuuden luottotiedoista) ei saa asuntoa vuokralle, ei aikaakaan kun oot työtön ja asunnoton, ja siihen mennessä kun häiriömerkintä poistuu (4-5v) olet täysi spurgu, deekiksellä, KELAn ja sossun mannekiini, asut rälläkässä ja vaatteet ja sapuskat haet Hurstilta. Aika kovaa pikavipin maksamatta jättämisestä, mutta mehän ei valiteta, vaikka kapitalisti kurittaa.

Guantanamon Kommunistisen Vallankumouspuolueen
Toverit (jotka vielä hengissä ja järjissään, tässä vaiheessa lauantai-iltaa)

Äänestä
  • "ei saa töitä (ainakin vuokrafirmat ja varmaan muutkin tarkistavat työnhakijan luotettavuuden luottotiedoista) ei saa asuntoa vuokralle"

    Jos sulla on tuollaisesta kokemusta, niin ei päde kaikkiin. kokemusta on.
    Olen saanut töitä vuorafirmoista, vaikka olen rehellisesti siellä sanonut, että mulla on maksuhäiriö luottotiedoissa. ja asun vuokralla. vuokranantajillekin olen sanonut että mulla on maksuhäiriömerkintä.
    ehkä tuo rehellisyys sitten on maan perinyt.

    Äänestä

  • ainakaan mun kohdalla - sus... kirjoitti:

    "ei saa töitä (ainakin vuokrafirmat ja varmaan muutkin tarkistavat työnhakijan luotettavuuden luottotiedoista) ei saa asuntoa vuokralle"

    Jos sulla on tuollaisesta kokemusta, niin ei päde kaikkiin. kokemusta on.
    Olen saanut töitä vuorafirmoista, vaikka olen rehellisesti siellä sanonut, että mulla on maksuhäiriö luottotiedoissa. ja asun vuokralla. vuokranantajillekin olen sanonut että mulla on maksuhäiriömerkintä.
    ehkä tuo rehellisyys sitten on maan perinyt.

    näistä viesteistä. Jospa saisin ystäväni näillä tiedoilla hieman viisastumaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mulle kirjoitti:

miten käy jos ottaa noita pikavippejä ja ei maksa niitä takaisin niin mitä muuta siitä voi seurata kun vaan luottotietojen menetys? Voiko tuollaisesta saada esim vankila tuomion jos asia menee oikeuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu