Korkea köynnös näkösuojaksi

Sinttuli**

Kaipaisin ehdotuksia mahdollisimman monista yli 4 metrisiksi kasvavista köynnöksistä. Tarkoituksena olisi kasvattaa maasta lähtevä köynnös näkösuojaksi 2. kerroksen terassia varten. Seinusta on suunnilleen itään, joten siihen paistaa aurinko aamusta hieman yli puoleenpäivään.

Olisi kiva, jos köynnös antaisi suojaa jo aika alkukesästä, joten sen tulisi olla monivuotinen tai sitten erittäin nopeakasvuinen. Kukkiva olisi kivoin, mutta villiviiniäkin olen ajatellut. En kuitenkaan haluaisi sen leviävän yhtään pidemmälle, joten kärsiikö se, jos sitä aina leikkaa latvoista joka vuosi?

3

1693

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villiviini

      Villiviini ei kärsi leikkaamisesta. Sitä täytyykin leikata, jotta ei mene kattorakenteiden sisälle, jossa se aiheuttaa kosteusongelmia levitessään. Leikkauksesta se vaan villiintyy kasvamaan lisää.
      Mulla on pihaterassilla iso villiviini, se on tuuhea ja nopeakasvuinen, tosi peittävä, oikein hyvä köynnös. Ainoana ongelmana näen sen, että vanha villiviini roskaa aika paljon, kun kukinnan yhteydessä se karistaa kukistaan kaikki allaan olevat paikat täyteen pikkuriikkisiä keltaisia 'helmiä'.

      • ellit

        Villiviini on hyvä, niinkuin edellinen kirjoittikin.
        Suosittelen tuon lisäksi myös kiinanlaikkuköynnöstä,Actinidia kolomikta.

        Se kasvaa pitkäksi ja tosi kaunis juuri lehtiensä vuoksi,myös helppo ja leikkausta voi tehdä, jos kasvaa liikaa. Katsoppa kuvaa ja mukana myös hoito-ohjeet.

        http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=Content906DB&kentta=1

        Samoin alppi-ja kiinankärhöt kasvavat hyvin ja tekevät myös kukkia, joten kannattaa harkita myös niitä.Helppoja,eivät oikeastaa tarvi mitään hoitoa.Kasvavat nopeaan.


      • Kiitos vinkeistä
        ellit kirjoitti:

        Villiviini on hyvä, niinkuin edellinen kirjoittikin.
        Suosittelen tuon lisäksi myös kiinanlaikkuköynnöstä,Actinidia kolomikta.

        Se kasvaa pitkäksi ja tosi kaunis juuri lehtiensä vuoksi,myös helppo ja leikkausta voi tehdä, jos kasvaa liikaa. Katsoppa kuvaa ja mukana myös hoito-ohjeet.

        http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=Content906DB&kentta=1

        Samoin alppi-ja kiinankärhöt kasvavat hyvin ja tekevät myös kukkia, joten kannattaa harkita myös niitä.Helppoja,eivät oikeastaa tarvi mitään hoitoa.Kasvavat nopeaan.

        Kiitos hyvistä vinkeistä. Tuosta linkistä löytyi muitakin kivoja vaihtoehtoja. Taidan päätyä helppoon villiviiniin (ei tarvitse säleikköä tai vastaavaa), jonka sekaan istutan parin vuoden päästä jonkin kauniskukkaisen kärhön :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe