Korkea köynnös näkösuojaksi

Sinttuli**

Kaipaisin ehdotuksia mahdollisimman monista yli 4 metrisiksi kasvavista köynnöksistä. Tarkoituksena olisi kasvattaa maasta lähtevä köynnös näkösuojaksi 2. kerroksen terassia varten. Seinusta on suunnilleen itään, joten siihen paistaa aurinko aamusta hieman yli puoleenpäivään.

Olisi kiva, jos köynnös antaisi suojaa jo aika alkukesästä, joten sen tulisi olla monivuotinen tai sitten erittäin nopeakasvuinen. Kukkiva olisi kivoin, mutta villiviiniäkin olen ajatellut. En kuitenkaan haluaisi sen leviävän yhtään pidemmälle, joten kärsiikö se, jos sitä aina leikkaa latvoista joka vuosi?

3

1647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villiviini

      Villiviini ei kärsi leikkaamisesta. Sitä täytyykin leikata, jotta ei mene kattorakenteiden sisälle, jossa se aiheuttaa kosteusongelmia levitessään. Leikkauksesta se vaan villiintyy kasvamaan lisää.
      Mulla on pihaterassilla iso villiviini, se on tuuhea ja nopeakasvuinen, tosi peittävä, oikein hyvä köynnös. Ainoana ongelmana näen sen, että vanha villiviini roskaa aika paljon, kun kukinnan yhteydessä se karistaa kukistaan kaikki allaan olevat paikat täyteen pikkuriikkisiä keltaisia 'helmiä'.

      • ellit

        Villiviini on hyvä, niinkuin edellinen kirjoittikin.
        Suosittelen tuon lisäksi myös kiinanlaikkuköynnöstä,Actinidia kolomikta.

        Se kasvaa pitkäksi ja tosi kaunis juuri lehtiensä vuoksi,myös helppo ja leikkausta voi tehdä, jos kasvaa liikaa. Katsoppa kuvaa ja mukana myös hoito-ohjeet.

        http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=Content906DB&kentta=1

        Samoin alppi-ja kiinankärhöt kasvavat hyvin ja tekevät myös kukkia, joten kannattaa harkita myös niitä.Helppoja,eivät oikeastaa tarvi mitään hoitoa.Kasvavat nopeaan.


      • Kiitos vinkeistä
        ellit kirjoitti:

        Villiviini on hyvä, niinkuin edellinen kirjoittikin.
        Suosittelen tuon lisäksi myös kiinanlaikkuköynnöstä,Actinidia kolomikta.

        Se kasvaa pitkäksi ja tosi kaunis juuri lehtiensä vuoksi,myös helppo ja leikkausta voi tehdä, jos kasvaa liikaa. Katsoppa kuvaa ja mukana myös hoito-ohjeet.

        http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=Content906DB&kentta=1

        Samoin alppi-ja kiinankärhöt kasvavat hyvin ja tekevät myös kukkia, joten kannattaa harkita myös niitä.Helppoja,eivät oikeastaa tarvi mitään hoitoa.Kasvavat nopeaan.

        Kiitos hyvistä vinkeistä. Tuosta linkistä löytyi muitakin kivoja vaihtoehtoja. Taidan päätyä helppoon villiviiniin (ei tarvitse säleikköä tai vastaavaa), jonka sekaan istutan parin vuoden päästä jonkin kauniskukkaisen kärhön :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8346
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe