Mihin on kätketty köyhien rahat?

Suomi on vauraampi kuin koskaa ennen.
Missä on siis rahat köyhien ja huono-osaisten aseman parantamiseen?
Kovin kitsaasti rahaa on vaalipuheissa lupailtu heille.
11950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

..töihin. Siellä sitä kakkua on ihan jaettavaksi asti. Miksi pitää aina odottaa, että joku muu tekee kaiken valmiiksi?

Äänestä
  • menneet pakolaisten taskuun että ne voitehdä loma matkoja kotimaahansa
    sinne mistä neon lähteny pakoon oman henkensä pelastamiseksi

    Äänestä

  • tahkonvääntäjä kirjoitti:

    menneet pakolaisten taskuun että ne voitehdä loma matkoja kotimaahansa
    sinne mistä neon lähteny pakoon oman henkensä pelastamiseksi

    Katsokaa www.eduskunta.fi esim. Sulo Aittoniemen tekemiä
    kyselyitä.
    Rahaa on jaettu esim kehitysapuna itäblokin maihin, joissa ne menevät mafian ja rosvojen käyttöön!
    Osataan sitä täälläkin: mm. Lindenin golfkerholle, Saarelan elokuvatuotantoon ym. ym.

    Äänestä

  • Miltä tuntuu ? NO, ei varmaan miltään kun et omista
    yhtään aivosolua. Sä voisit mennä saunan taakse ja ampua itses, ihan noin palveluksena vaan ihmiskuntaa kohtaan.

    Kaikille köyhille ja huono-osaisille ei löydy töitä perkeleen fasisti. Luuletko sä, että ne mielellään on työttömiä ja huono-osasia, perkeleen pösilö.
    Niin ja ihan odottavat että kaikki tehdään valmiiksi ? Siis oletko sä tosissaan noin helvetin tyhmä ? Se ei voi olla mahdollista, koska tommosia ei ole olemassakaan, tää on joku trolli, eiks niin ? Tai jos olit tosissas, niin ammu tosiaankin itses ettei vanhempies tartte hävetä!!!

    Äänestä

  • ammattitaidottoman 52 vuotiaan tehtaantyöläisen, joka on irtisanottu työstään jo 1992.

    Jäänyt siis noin 45 vuotiaana työttömäksi, ja on ollut työtön nyt jo 17 vuotta.

    Eläke ei ole kertynyt.

    Omaisuus myyty.
    ASunto kaupungin vuokra-asunto. Työttömyyskorvaus
    tulee Kelalta ja sossu antaa loput.

    Kuka työllistää nyt ja kuka elättää sitten kun on eläkeiässä ja ei ole eläke kertynyt ??

    Näitä "taloussotaveteraaneja" on satojatuhansia tässä vittumaisessa maassa.

    Äänestä

Tavjan luksusveneessä myös osa rahoista.

Äänestä

ANNOITTE TYÖPAIKAN MONILLE IHMISILLE KUN ÄÄNESTITTE. SAAVAT YLI 5 TONNIA KUUSSA PALKKAA...ITSE EN HEILLE SOISI KUIN 1400 JA SIITÄ VEROT POIS NIINKUIN MUUTKIN IHMISET

Äänestä

syöneet apurahansa.

Nyt tulee tiukkaa jopa keskiluokkaisille, kun tällainen eduskunta pääsee vallanpäälle.

Äänestä
  • Aika rankka yleistys... Tosin kukaan meistä ei varmaankaan kiellä etteikö Suomessa olisi tukirahojen väärinkäyttäjiä, mutta eiköhän siellä oikeasti ole ihmisiä, jotka häpeävät mennä sossun luukulle kerjuulle saamatta penniäkään, koska rahaa syynätään alkoholistien hampaiden hoitoon!!!

    Toisaalta mietipä kuinka moni vanhus elää Suomen HYVINVOINTI YHTEISKUNNASSA muutamalla hassulla satasella kuukaudessa, kotihoitoa saa, mutta kun rahat ei riitä siihen. Monenko vanhuksen arvelet käyttävän rahoja väärin?

    Ja kolmanneksi luuletko, että kerjääminen eri luukuilta tai kodittomien jonosta on hauskaa? Tuskin sinne kukaan huvikseen menee, etenkään vanhukset tai oikeasti piukalla budjetilla elävät perheet.

    Nämä yhteiskuntamme pullasorsat eli narkkarit ja juopot, joilla on kortensa kantamatta yhteiskunnan hyväksi ovatkin eri luku, heitä tässä yhteiskunnassa kannattaa auttaa... ja muuten ei!

    Josko apu muutettaisiin suhteutetuksi siihen paljonko olet elämäsi aikana verojen kautta sinne rahaa maksanut... taitaa mennä luukurkkuun monelta, mutta onneksi viina on halpaa ei tarvitse edes (Sossun tätin) maksaa matkaa Viroon enää...

    Äänestä

kaikille töitä ja on pitämässä lupauksensa.
uutinen tänään ; työttömyyskorvaus vastikkeelliseksi.

Äänestä
  • Onhan tuo työttömyyskorvaus ollut vastikkeellinen jo kauan.
    Jos et hypi työvoiman pillin mukaan, niin määrätön karenssi tulee. Määrätön karenssihan se on, kun muka oletetaan, että pitkäaikaistyötön tuosta vaan löytää 5 kk:n työn ja pääsee takaisin työttömyysturvan piiriin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kakunjakaja kirjoitti:

Suomi on vauraampi kuin koskaa ennen.
Missä on siis rahat köyhien ja huono-osaisten aseman parantamiseen?
Kovin kitsaasti rahaa on vaalipuheissa lupailtu heille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu