en saa ystävääni kiinni, ja tuntomerkit sopivat häneen, viihteelläkin oli pe. :(
kukahan se nainen on ollut...
huolestunut1
236392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
toivon että homma selviää sulle. Lisäksi toivon, että tuon kuskin henkilöllisyys ja naamavärkki selviäsi koko Nokialle.
Tuota kännissä ajelun kulttuuria on Nokialla liikaa, aivan liikaa. Monet pitävät sitä jopa ihan ok juttuna jos autolla baarireissunsa tekee.
Eikös tässä kuitenkin alkoholin vaikutuksen alla ollut nainen hoiperrellut moottoriliikennetiellä. Jos hän on ollut matkalla kävellen kotiin Nokialle tuota kautta, niin hän ei ehkä ole toiminut kovin harkitusti.
Aseta itsesi kuskin asemaan. Pimeällä tiellä eteesi tulee jotain ja tömähtää. Mikä se oli... hirvi, peura, ihminen!!... mutta eihän täällä pitäisi ainakaan ihmisiä kulkea. Pysähdyt ja yrität etsiä. Olet shokissa ja päätät jatkaa matkaa.
kuski kännissä ku käki kun törmäs autollaan naiseen,mut mikähän naiselle on tullut et on pitänyt lähtee kävelee kohti nokiaa aamuyön tunteina..
Ei siellä ketään pitäisi kulkea niin...
Siltikin se sattui olemaan RATTIJUOPPO joka tuohon naiseen törmäsi.
Vaikeaa asettua kuskin asemaan kun omat periaatteeni ei salli autolla ajelua kännissä. Tässä mielessä en kykene Viton kuljettajaa millään tavalla sympatiseeraamaan.
Tuliko nyt sitten kuskista uhri? Voi helvettiläinen. Rattijuoppo on muuten tasan tarkkaan aina syyllinen onnettomuustilanteessa. Aina. Syyllisyys alkaa siinä kun startataan auto kännissä ja lähdetään liikkeelle.
Toivottavasti tuo "fiksu" Viton kuski nyt tästä oppii, ettei aja autolla kännissä enää koskaan.
Sais ainakin mennä kertoo niille kolmelle lapselle että miks lähti autolla ajamaan kännissä. Lasten äidistä kun ei ole enää mihinkään kysymyksiin vastaamaan. Niitä kysymyksiä lapsilla varmaan riittää nyt ja tulevaisuudessa aika paljon.
ainakin osittain. Todellakin, kyseessä on onnettomuus, jossa rattijuoppo on ajanut moottoriliikennetiellä hortoilevan kuoliaaksi. Kamalaa. Miten tällaista voi tapahtua?
Kyllä naikkonen ON ITSE Syyllinen yliajoonsa !
taksikuskit kertoo, että oli sellasta meno !!
melkoista on. Nyt herää kysymys asemastasi tähän rattijuoppoon. Kenties sukua tai kaveri tai tuttava. Hyvä veli järjestö iskee. Haet oikeutusta rattijuopon toimille. Ei heru sympatioita.
Johan oli autokin niin pahan näköinen, että hälytyskellot olis pitäny soida ja lujaa. Jos nimittäin on silloin yöllä pysähtynyt ja tutkinut autonsa vahingot.
Nainen oli kännissä ja hoiperteli kävellen tiellä! Ja mitä tekee muut esim. kyseiset taksikuskit jotka vain varoittelevat toisiaan,että tietävät pujotella itse naisen ohi!? Miksei kukaan esim. heistä voinut pysähtyä tarjoamaan kyyttiä naiselle kun huomasivat kyllä!!? Rattijuoppo on tässä tapauksessa syyllinen nro1. mutta tämäkin tapaus olisi voinut ehkä toisinkin päättyä. Ja kyseinen rattijuoppo olisi voinut tappaa liikenteessä jonkun muunkin omalla välinpitämättömyydellään! Kyllä on järjen köyhyyttä joka vierittelee näitä syyttelyitä uhrien niskaan.Rattijuopot joutaa kaikki riihen taa!!
Sinne vaan.
HEIPPA TAXSI KUSKIT!!!!
EI VOI OLLA TOTTA ETTÄ TIELLÄ HUOMATAAN HUMALASSA OLLUT NAINEN .EIKÄ PYSÄSDYTÄ KYSYMÄÄ ONKO JOKU HÄTÄ KUN ON IHAN TOIPERTELEVA NAINEN KYSYMYKSESSSÄ ÄLY HOI OHI AJANEET KATSOKAA PEILIIN.JA ETENKIN KUN ON KYSYMYKSESSÄ TAXSIT EN VOI KUN IHMETELLÄ HEIDÄN KÄYTTÄTYMISTÄÄN.
TAKSIT ON TOIMINUT AIVAN OIKEIN KUJETTAJALLA EI OLE MAHDOLLISUUTTA OTTAA IHMISTÄ KYYTIIN HÄN ON ASIAN ILMOITTANUT HÄTÄKESKUKSEEN. TAKSIEN PITÄSI OLLA KOKOA LINJA-AUTO JOTTA KAIKKI ÖISIN HOIPERTELEVAT SAATAISIIN MAHTUMAAN KYYTIIN MILLOIN MISTÄKIN TIEN POSKESTA. TÄMÄ VALITETTAVA TAPAUS EI TODELLAKAAN OLE TAKSIN VIKA.
Yliajo ei ollut taksin vika vaan välinpitämättömyys!
Kyllä Taksikuski voi pysähtyä tai ainakin hiljentää vauhtia ja kysyä onko hätää vai ei.Mikään laki ei sitä estä ???
Ja tuskinpa yhden juopuneen naisen kyyditsemiseen ihmisten ilmoille ihan linja-autoa tarvitaan.
Kyllä tää maailma vaan on aika tyly paikka ihmiselle nykyään.Kukaan ei välitä lähimmäisestään.
Sympatioita ei rattijuopolle heru minulta, sensijaan niin yliajetun kuin rattijuopon läheisille sitäkin enemmän. Toivon voimia teille!
Minutkin tässä jokin aika sitten yritti estää vaihtamasta kaistaa tumma vito olisikohan ollut sama tyyppi?Kirjoittelin silloin asiasta tälle palstalle
Huhun mukaan ulkomaalais-taustainen autosakki olisi ottanut tampereella kyytiin noin 30-40-kymppisen naisen. Tämä olisi kuulemma näkyvissä poliisin kaupunkikameroissa...mutta eivät kommentoi!
Olisitko itse pysähtynyt vilkkaalla tiellä kysymään känniseltä kulkijalta, jotta mikä hätänä, voinko auttaa?
Niinpä! On aina helppo syytellä muita, mutta itse vastaavassa tilanteessa tuskin toimisi edes niin, että ilmoittaisi hätäkeskukseen, niin kuin taksi sentään teki!
Tämä järkyttävä tapahtuma on ohi uhrin osalta.
Mutta syyllinen ja omaiset kärsivät ikänsä.
Jos huutaminen auttaa ahdistukseen...hyvä niin , sitähän varten nämä foorumit on!
MIstä olet kuullut ja mihinkä tuo tieto tosiasiallisesti perustuu?
taksikuskit ja muutkin ohiajajat saa katsoa peiliin. Jos tuollaisessa paikassa tuohon aikaan yöllä nähdään ihminen kävelemässä niin silloin pitää "HÄLYTYSKELLOJEN" SOIDA . Kyllä ihmisestä pitää välittää vaikka hän olisi juovuksissa.
humailainen on vaaraksi muille tienkäyttäjille ja siksi taksikortin omistajan olisi kuulunut puuttua erityisesti siihen, että varoittaa muita jos ei itse uskalla puuttua asiaan. Pelkkä soitto ei ole riittävä varoitus vaan olisi kuulunut pysähtyä ja se siihen olis riittäny, kun olisi istunut autossa hätävilkut päällä, jos noin pelottaa se taksihomma ja ihmiset!
EMMÄ VAAN TIERÄ KUKA SE OLI
laittakaa tänne nimi ja kuva siitä yliajajasta.
Kun tämän "TURVAN" NÄKÖINEN "JAMPPA" tulee vastaan Nokian SIURON perämettästä, suosittelen reilun turvavälin ottamista, ettei tapahdu "kännivahinkoa" mistä ukko ei muista mitään... Millähän autolla lähtee seuraavaksi baarireissulle? Seuratkaa kansalaiset miehen toimia, varmasti ajelut ei lopu vielä tähän! Kukaanhan ei halua menettää puolisoansa/äitiänsä?!? Luultavasti jo vapaalla jalalla..
http://www.medem.com/MEDEM/images/asps/cleftlp2.gif
Tämä kuva on salainen..
http://www.saunalahti.fi/pellonka/Kalakerho/Matkakuvat/Pyllistys.jpg
miten rouva oli päätynyt sinne ohitustielle harhailemaan?
T. Aamulla vierestä ajanut