Punamullan

Kepulaiset ökyisännät = valkokaarti
demarit = torpparit = punakaarti
2169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole demareista enää torppareiden perillisten
puolustajaksi. Jos torppa on menestynyt kovalla
työllä, niin se on kateuden kautta poistettu demarien kovalla kädellä. Demarit ovat yhtä kuin kokoomus. Oli aika jolloin vielä löytyi pienviljeljää puolustavia sosiaalidemokraatteja. Missäs ne nyt luuraa ??
Tämän päivän torppareita ovat nälkäpalkalla työtä tekevät pienyrittäjät. Kuka auttais ? Lohtanderko ?

Äänestä

..isäntiäkään kaikki valta on jo muilla suunnilla.
Koulutuksen tasosta päätellen kirjoittaja ei kuitenkaan kuulu tuohonkaan suuntaan vaan johonkin kolunsa keskeyttäneiden ryhmään esim. skp tai vastaava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koostumus kirjoitti:

Kepulaiset ökyisännät = valkokaarti
demarit = torpparit = punakaarti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu