Aknen palaaminen roan jälkeen?

Oon nyt syönyt n. 4 viikkoa lääkettä ja tän viikon alussa aloitin vielä antibioottikuurin (Kefexin, 10pv) kun alkoi tulla taas paiseita, niin kuin täällä kirjoittelinkin. Se on auttanut tosi hyvin ja iho on rauhoittunut aika paljon. Nyt on otsassa vielä aika paljon finnejä, mut tosi pieniä, samoin leuassa, poskissa muutama finni, eli meikattuna iho näyttää jo aika hyvältä, ei uskois meikattuna et on akne (lievä tällä hetkellä, ennen kuuria ainakin keskivaikea), enimmäkseen epäpuhdas iho, mut laitankin aika paljon meikkiä. Oon kyl tosi tyytyväinen tuloksiin tällä hetkellä, pelottaa vaan miten käy kun antibioottikuuri loppuu..

Nyt mua nyt rupesi ahdistaa ajatus siitä että akne joillekin silti palaa Roan jälkeen. Ihotautilääkärinikin myös varoitteli mua siitä, et ei kannata odottaa liikoja lääkkeestä, tosin lohdutteli että akne suurimmalla osalla paranee yli parikymppisenä (itsekin jo ylittänyt 20v rajan).

Mietin vaan onko niillä ihmisillä, joille akne palaa kuurin jälkeen, jotain yhteistä? Joku tietynlainen aknetyyppi? (Itselläni siis niitä ihonalaisia kipeitä isoja finnejä.) Voiko sitä jostain seikoista ennustaa? En halua pettyä kuurin jälkeen jos akne palaa :/ Mun kuurini ei varmaan kestää edes kovin kauan kun tää lähti jo nyt paranemaan. Varmaan sen 4kk, eli 3kk vielä. Näin kuvittelisin ainakin. Lääkärin kanssa ei kuurin pituudesta keskusteltu. Ja annostukseni on siis 20mg/pv.

Mut kertokaa jotain kokemuksia omista kuureistanne ja parantumisesta/kuurin uusimisesta!
8838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suurimmalla osalla akne ei haittaa enää kuurin syömisen jälkeen koskaan. Osa joutuu popsimaan toisen kuurin, mutta yleensä kuitenkin akne on jo siinä vaiheessa lievempi ja kuuri tehoaa nopeammin. Erittäin harvoilla joudutaan sitten vielä jatkamaan tuonkin jälkeen tai eivät saa apua roasta. Kannattaa luottavaisin mielin popsia toi kuuri, olet kuitenkin vielä yli 20v joka vähentää uusiutumisen riskiä sekin. Ennustaa tuskin voi mistään, kun ei tiedetä edes tarkalleen miten lääke vaikuttaa :)

Itse oon 18v ja kohta 2kk täynnä kuuria, rasvaisuus poissa ja jollakin tavalla rauhoittunut iho, mutta mitään kauhean suurta tulosta ei ole vielä tullut. Kuuri tosin kestää luultavasti sen 5kk-6kk ja lääkärikin sanoi, että vasta 3kk jälkeen saattaa näkyä selviä tuloksia joten ehkä sinnittelen nyt vielä hetken.

Äänestä
  • Minä olen syönyt 4 kuuria, viimeisen lopettamisesta on nyt n. 6kk aikaa ja nyt alkaa taas kerran palailemaan paiseet ja näpyt.'tämä on yhtä helvettiä! ei auta sitten mikään! ja olen v'hän alle 30v nainen. huonoiho ollut n.15v.

    Äänestä

  • pitkäänkin kirjoitti:

    Minä olen syönyt 4 kuuria, viimeisen lopettamisesta on nyt n. 6kk aikaa ja nyt alkaa taas kerran palailemaan paiseet ja näpyt.'tämä on yhtä helvettiä! ei auta sitten mikään! ja olen v'hän alle 30v nainen. huonoiho ollut n.15v.

    Oletko syönyt e-pillereitä pitkiä jaksoja? Jos olet, eikö nekään ole auttaneet? :/

    Äänestä


  • Voi teitä:-( kirjoitti:

    On harvinaista, että aknesta joskus muinoin kärsineet saavat aivan virheettömän silkkisen ihon, joka on aina mattapintainen ym. Mutta muuten voisin melkein luvata, että varsinaisesta aknesta pääset eroon (eli ihossa voi olla hieman epäpuhtauksia, ei kuitenkaan ihonalaisia patteja). Itselläni oli akne 15-21 vuotiaana, jonka jälkeen iho parantui suhteellisen hyväkuntoiseksi. Ihotautilääkäri sanoi, että 90 prosentilla akne hhäviää hieman yli 20 vuotiaana (harvoin entinen aknelainen saa virheetöntä ihoa). Eli jos et odota täysin epärealistisia tuloksia, ihosi kyllä paranee!!

    Äänestä

  • meeeee kirjoitti:

    On harvinaista, että aknesta joskus muinoin kärsineet saavat aivan virheettömän silkkisen ihon, joka on aina mattapintainen ym. Mutta muuten voisin melkein luvata, että varsinaisesta aknesta pääset eroon (eli ihossa voi olla hieman epäpuhtauksia, ei kuitenkaan ihonalaisia patteja). Itselläni oli akne 15-21 vuotiaana, jonka jälkeen iho parantui suhteellisen hyväkuntoiseksi. Ihotautilääkäri sanoi, että 90 prosentilla akne hhäviää hieman yli 20 vuotiaana (harvoin entinen aknelainen saa virheetöntä ihoa). Eli jos et odota täysin epärealistisia tuloksia, ihosi kyllä paranee!!

    Itsellä ensimmäinen puolen vuoden kuuri takana ja 3 viikkoa mennyt - ja kaksi finnin alkua tullut jo kasvoihin. Että semmosta...en vielä sano mitään, mutta jos ei tämä auttanut niin vaihdan maisemaa kyllä toiseen kaupunkiin/maahan. En pysty enää elää tällä tavalla. Toista kuuria en lähtisi ottamaan, oli se sen verran helvettiä ja kova lääke...

    Äänestä


  • Voi teitä:-( kirjoitti:

    Kun e-pillerit lopettaa, voi iholle tulla hetkeksi finnejä, mutta e-pillereiden vaikutus kehossa loppuu kokonaan viimeistään n. 6 kk jälkeen pillereiden lopettamisesta. Ei ole mahdollista että pillerit enää tuon ajan jälkeen aiheuttaisivat mitään oireita. Se nyt vaan on fakta, nähtävästi tuo uskomus pillerien aiheuttamasta aknesta elää sitkeästi.

    Hedelmällisessä iässä olevilla naisilla aknen syy saattaa olla esim. PCOS, joka on usein piilossa vuosien e-pillerien käytön aikana. Varsinkin nykyään monet tytöt aloittavat syömään e-pillereitä jo nuorena, jolloin PCOS ei välttämättä ole kehittynyt ja se voi kehittyä ihan missä vaiheessa tahansa. Sitten kun pillerit lopettaa, niin oireet ilmestyvät. Tämä on tosi yleinen vaiva, mutta jää todella usein diagnosoimatta. Ei minuakaan olisi tutkittu, ellen sitä olisi pyytänyt. Akne olisi mennyt vain ihotaudin piikkiin, vaikka syy on ihan muualla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


roan aloittanut kirjoitti:

Oon nyt syönyt n. 4 viikkoa lääkettä ja tän viikon alussa aloitin vielä antibioottikuurin (Kefexin, 10pv) kun alkoi tulla taas paiseita, niin kuin täällä kirjoittelinkin. Se on auttanut tosi hyvin ja iho on rauhoittunut aika paljon. Nyt on otsassa vielä aika paljon finnejä, mut tosi pieniä, samoin leuassa, poskissa muutama finni, eli meikattuna iho näyttää jo aika hyvältä, ei uskois meikattuna et on akne (lievä tällä hetkellä, ennen kuuria ainakin keskivaikea), enimmäkseen epäpuhdas iho, mut laitankin aika paljon meikkiä. Oon kyl tosi tyytyväinen tuloksiin tällä hetkellä, pelottaa vaan miten käy kun antibioottikuuri loppuu..

Nyt mua nyt rupesi ahdistaa ajatus siitä että akne joillekin silti palaa Roan jälkeen. Ihotautilääkärinikin myös varoitteli mua siitä, et ei kannata odottaa liikoja lääkkeestä, tosin lohdutteli että akne suurimmalla osalla paranee yli parikymppisenä (itsekin jo ylittänyt 20v rajan).

Mietin vaan onko niillä ihmisillä, joille akne palaa kuurin jälkeen, jotain yhteistä? Joku tietynlainen aknetyyppi? (Itselläni siis niitä ihonalaisia kipeitä isoja finnejä.) Voiko sitä jostain seikoista ennustaa? En halua pettyä kuurin jälkeen jos akne palaa :/ Mun kuurini ei varmaan kestää edes kovin kauan kun tää lähti jo nyt paranemaan. Varmaan sen 4kk, eli 3kk vielä. Näin kuvittelisin ainakin. Lääkärin kanssa ei kuurin pituudesta keskusteltu. Ja annostukseni on siis 20mg/pv.

Mut kertokaa jotain kokemuksia omista kuureistanne ja parantumisesta/kuurin uusimisesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu