Auttakee!

6.
Ratkaise seuraavan ohjelman tulostus: Kääntyykö? Tulostuuko? Miksi?

public class Testi
{
public static void main(String args[])
{
char c = 'c';
switch ( c ) {
case 'a' :
System.out.println('a' );
break;
default:
System.out.println(" Ohjelma kaatui " );
}}}

Voitteko antaa tuon tehtävän vastauksen ja perustelut kun tarttis saada tehtyä kun javan läpipääseminen on kiinni enää tuosta kyssäristä :D
6517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kai sul ny java o koneesas et voit kattoo mitä tapahtuu jos ton executitat.

Äänestä
  • En ole asentanut sitä jdk:ta enkä millään haluaisi ton takia sitä hakea että jos joku ystävällisesti voisi kertoa mitä toi tekee ja miksi niin olisin enemmän kuin tyytyväinen :D

    Äänestä

  • eiosaajavaa kirjoitti:

    En ole asentanut sitä jdk:ta enkä millään haluaisi ton takia sitä hakea että jos joku ystävällisesti voisi kertoa mitä toi tekee ja miksi niin olisin enemmän kuin tyytyväinen :D

    Luuletko, että pääset läpi jos et tuota osaa?

    Äänestä

Oletan että jokaisessa ohjelmointikielessä switch-case rakenne toimii samalla tavalla. Tuossa c:n arvoksi on laitettu 'c', joten case default toimii ohjelman pitäisi tulostaa ohjelma kaatui.

Viisaammat ja Javalla enemmän koodailleet voi korjata, mutta näin minä sen tulkkaan.

Äänestä

Toi on just semmoinen pirullinen kompakysymys johon varmaan 95% vastaa väärin koska ei osaa tulkita koodia oikein. Eli ohjelma toimii seuraavanlaisesti:

Kun tuon koodin kääntää, tulee yleensä seuraavanlainen virheilmoitus: "Java Exception - main must be of type pascal", eli mainin deklaraatiosta puuttuu yksi tärkeä sana. Sen kuuluisi olla näin:

public static pascal void main(String args[])

Kuitenkin moni Java-kääntäjä on niin epästandardi että tuo koodi kääntyy useimmilla kääntäjillä ilman nokan koputtamista. Kuitenkin ns. hyvään koodauskäytäntöön kuuluu standardien noudattaminen, ja tuo on yksi niistä.

Sitten kun ohjelman ajaa, niin tulostuu lause "ca kaatui" ja ohjelma kaatuu, koska lopussa on yksi sulku liikaa.

Äänestä
  • Tämä kyllä ansaitsee vuoden huuhaapalkinnon :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiosaajavaa kirjoitti:

6.
Ratkaise seuraavan ohjelman tulostus: Kääntyykö? Tulostuuko? Miksi?

public class Testi
{
public static void main(String args[])
{
char c = 'c';
switch ( c ) {
case 'a' :
System.out.println('a' );
break;
default:
System.out.println(" Ohjelma kaatui " );
}}}

Voitteko antaa tuon tehtävän vastauksen ja perustelut kun tarttis saada tehtyä kun javan läpipääseminen on kiinni enää tuosta kyssäristä :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu