Mikähän mahtaa olla ku virranjakajan kannen irrottaa niin heti siinä pyörijän alla se sellanen metalli"kuppi" jonka reunoissa on loveja ja siinä näyttää olevan jonkulainen anturi? Löysin juttuja jostain keskipakosäätimestä ja jousista yms. mut tää höskä tuntuu falskaavan ihan vapaasti pientä liikettä eikä siinä mitään "jousitusta" tunnu kuten ei pyörijässäkään. Onko se metallijuttu siis just tuo keskipakosäädin ja viallinen?
Niinja Opel Kadett 1.6SV -89:n "ylpeä" omistaja... :-)
Lucas-virranjakaja
5
952
Vastaukset
- sitroen.
laitetta olettaisin, että se metallikuppi ja anturi korvaavat katkojan kärjet ja itse keskipakosäädin on niitten alla jousineen kaikkineen sikäli kuin sitä ei ole korvattu elektroniikalla. Jos siinä on keskipakosäädin, se välys häviää moottorin käynnistyttyä kun keskipakosäädin tulee kuvioihin mukaan. Jouset ei "tunnu" vaan ne näkyvät kun jakajaa purkaa enemmän.
- on monesti
ne jouset poikki ja osia ei saa ainakaan merkkiliikkeestä, ainoastaan uuden jakajan ja se vasta maksaa messinkiä.
- Esra
Neljälovinen levy pyörii Hall-anturin raossa ja antaa siten sytytyselektroniikkapurkille tahdistussignaalin, milloin nokka-akseli on tietyissä kohdissa. Rintapellissä olevaan sytytysohjainpurkkiin menee alipaineletku ja siis siellä on alipaineanturi sytytyksen ajoitusta säätämässä. Jakajassa EI OLE sen enempää alipainesäädintä kuin keskipakosäädintäkään, koska moottorin pyörimisnopeuden tietää sytytysohjainyksikkö kuten myös alipaineen ja osaa laskea oikean sytytyshetken kussakin ajotilanteessa.
Jakajassa on siis vain suora, kiinteä akseli. Välystä siinä sopii vähän ollakin. Huono puoli on, että se vuotaa öljyä läpi.
Oma 16SV-Vectrani jätti 5 kertaa tielle Lucas-jakajan takia, vasta sitten hankin vaihtokelpoisen, uuden Bosch-jakajan tilalle, 1200 mk aikoinaan.
1. Lucasista ensin murtui pyörijä ja meno tyssäsi siihen.
2. Sitten murtui jakajaa pyörittävä muovinen pyörä, jolla se on yhteydessä nokka-akselin päähän.
3. Seuraavaksi jakajan liittimen sisältä muoviheebeli liukeni jakajan läpi vuotavaan öljyyn. Johdot oikosulussa ja taas meno katkesi.
4. Hall-anturin johtojen eriste liukeni em. öljyyn jakajan sisällä, taas johdot oikosulussa.
5. Jakajan akseli leikkasi kiinni ja lakkasi pyörimästä. Taas jakajaa pyörittävä muovipyörä luonnollisesti petti.
Tämän jälkeen oli hankittava Bosch-jakaja.
Jos kipinää ei tule, vika voi olla em. jakajan liitin. Irroita se ja tutki, ovatko sen sisäkalut kunnossa. Samoin tarkista, ovatko Hall-anturin kolme ohutta johtoa vielä eristeen peitossa vai oikosulussa jakajan runkoon tai keskenään.
Lucas/Opel lienee ainoa sähkölaitevalmistaja, joka pystyy tekemään moottoriöljyyn liukenevaa muovia!!!- miitsei
oisit sarjanumeron perusteella laittanut googlehaun niin ois löytynyt varmasti. mulla tapahtu niin et keskitys tappi katkes lucas jakajasta niin löyty 50 e hintaan etelä suomesta käytetty vastas ku uutta corsa a -91 mulla 89 vectra a ja sarjanumerot pitempi ja lyhempi täsmää niin passaa takuulla yhteen T: ikuna opelista luovu
- vitun lukasi
SIKSI KOSKA SE O N PASKA!!!!!!!!
HEVON PASKAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483