miten painoa pois

30kg vuodessa

minä täytän 15 vuotta tänä vuonna, painan 90 kiloa ja olen 165cm pirkä.. viime vuonna terkkarin ratkastuksella olin 157cm pitkä ja 64kg painava. eli vuoden aikana tullut vajaa 30 kg lisää. miten saisin kilot putoamaan sillä minua on alettu kiusaamaan ja useimmat ystäväni ovat kaikonneet

4

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terkkarille!

      Koulusi terkkari auttaa varmasti asiassa! Suurta painon pudotusta ei pidä lähteä toteuttamaan yksin, varsinkaan noin nuorena. Voi tulla kaiken mailman ongelmia.. Rohkeasti vaan juttelemaan hänelle!

    • dfh

      Juttele jollekin (terkkari, äiti, ystävät) että miksi syöt liikaa. Oletko surullinen, yksinäinen, masentunut? Uskalla luottaa, koska ihmiset auttavat kyllä. Mieti mitä tunteita sun syömisen taustalla on. Ennen kuin menet syömään, sano jollekin ääneen että ahdistaa. Ja hoe sitä niin kauan kunnes tulee jotain lisää. Miksi ahdistaa. Mikä on syvällä sisällä hätänä. Sun ei tarvitse pelätä sun tunteita. Älä pidä niitä sisällä. Mene jonkun turvallisen kainaloon ja pura itsesi sisintä myöten.

    • muunmuassa

      kilpirauhasarvot, kortisolihormoniarvo ym. Painonnousun takana voi olla jokin sairauskin, siis jokin muu kuin sh.

      • 30 kg vuodessa

        kävin jalan kanssa keskussairaalassa ja samalla ravintoterapeutilla. nyt on suunniteltu ruokavalio ja kuukausittain kirjoitellaan sähköpostia et miten menee:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2727
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1044
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      907
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      856
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      61
      737
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      56
      690
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      19
      612
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      55
      519
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    Aihe