Köyhät onko teillä nyt ystäviä ?

Vaali tulos tietää, tämän vaalin jälkeen, teitä köyhiä, tulee olemaan entistä enemmän, sanon minun sanoneen, sanojana on neuvos.

16

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyden rasvaaja

      Kansan enemmistö näyttää haluavan köyhät pois maan päältä. Kestääköhän tuo pihamännyn oksa....

    • Heräsin

      vastakkainasetteluineen?
      Pelottelun aika on ohi. Suomi on lähtenyt muutosten tielle. Mennään töihin ja rakennetaan Suomi uudelleen :) Velttoilut jätettäkööt Veltolle (*)

      • demari kylläkin

        antaas olla.
        Itse ole töissä enkä kerjää
        porvareilta mitään, kun tiedän, et ne ei ajattele
        kuin itsensä etua.Piru periköön tuon hallituksen.. Ja niin se periikin.piste.


    • ystävän

      Demut, kun löi köyhiä, että kokoomustakin hirvitti. Voiko noin raa-asti...
      Ny demut ehkä palaa juurilleen ja hylkää Lipposen ja Kalliomäen ruoskapolitiikan.
      Köyhillä siten toivoa, muuten ei.

    • Opiskelija81

      "Vaali tulos tietää, tämän vaalin jälkeen, teitä köyhiä, tulee olemaan entistä enemmän, sanon minun sanoneen, sanojana on neuvos. "

      Kiitos kysymästä, sillä nyt köyhällä tosiaan on enemmän ystäviä. Keitä nämä mainitsemasi köyhät ovat? Tarkoitat varmaankin työttömiä, joilla on tällä hetkellä suuremmat tuet kuin opiskelijoilla. Itselläsi ei varmaan ole opiskelijoiden kurjuudesta mitään käsitystä, sillä et kykene kirjoittamaan yksinkertaista viestiä ilman kirjoitusvirheitä. Mene takaisin kouluun niin tiedät mitä todellinen köyhyys on.

      Niin ja siitä ystävyydestä. KOKOOMUS äänesti ennen vuodenvaihdetta opintotuen korotuksen puolesta samalla kun KESKUSTA ja SDP äänestivät sitä vastaan. On ihan helvetin tekopyhää Keskustalta ja SDP:ltä ottaa sitten opintotuen korotus osaksi vaaliohjelmaa, kun vain muutamaa kuukautta aikaisemmin on äänestetty sitä vastaan.

      • ,.-,.-

        Oletko vitun tyhmä?

        "Niin ja siitä ystävyydestä. KOKOOMUS äänesti ennen vuodenvaihdetta opintotuen korotuksen puolesta samalla kun KESKUSTA ja SDP äänestivät sitä vastaan."

        Oletko koskaan kuullut oppositiosta ja sen populismista. Et näköjään. Kuvitteletko tosiaan, että kokoomus olisi äänestänyt hallituksessa ollessaan opintotuen puolesta? Oppositiossa on oikein mukava änkyröidä ja kalastella ääniä. Oletko siis vitun tyhmä vai muuten vain tynnyrissä kasvanut?

        Jotta kukaan ei käsitä asioita väärin niin minä äänestin kokoomusta. Tosin olen nähtävästi hieman enemmän perillä asioista kuin meidän fiksu opiskelijamme...


      • Entinen sossupossu

        Sossut on ollut köyhien ystävä.Vaalivaleita vaan lisääntyvässä määrin.Onhan siellä eduskunnan sossuporukassa puolenkymmentä selkärankaistakin mutta en äänestänyt kun muut täysiä piruporvareita.Matelevia lieronketkuja.


      • Me kokoomus

        Tule siivoamaan. Maksan 5€/tunti pimeenä, älä kerro verottajalle. Täytyy kuitenkin ensin hakea valtiolta ja EU:lta avustusta köyhälistön työllistämiseen. Jos saisin tukea/avustusta vaikka 300€/päivä, niin voisin maksaa jopa 7,5€/tunti, tietenkin verottomana.
        Kyllä Me kokoomukselaiset porvarit sitten olemme hyväntekijöitä. Ilmankos kansa rakastaa meitä.


    • :-)

      mutta demareita ei ole kyllä köyhien asiat ennen vaaleja taaskaan kiinnostaneet, ellei sitten ole kyse "köyhästä" SAK:n työväestä.

    • Kyrsä-Joonas

      Olen köyhien ystävä.
      SDP: hallituksessa ollessa köyhyys maassa räjähti käsiin. Nyt näille punaporvareille, aatteensa myyneille tuli kosto köyhiltä.
      Luulis vituttavan.
      Ennen uidaan vaikka ahdas salmi ennen kuin demareita tai kepua kannatetaan.

    • sanon minä

      Aikojen alusta on ollut
      köyhiä ja rikkaita.
      Mutta ei se siitä koskaan
      muutu.Rikkautteen liittyy
      myös epärehellisyyttä.
      Tiedätkö sitä?Sillä kukot
      ne tunkiolla tonkii.
      Kyllä minä kokomuslaisten
      periaatteen tiedän,ei ne muita
      ajatele kuin itseään.
      Mutta sinä et tiedä missä
      virtaa vahva veri?Mistä
      löytyy vahva suomalainen
      sisu?Sitä ei tiedä kuin työläinen.
      Kokoomusaate on peruja ruotsin vallan
      ajalta, vähän parempiosaiset ottivat
      mallia ruotsalaisista, yritetään
      matkia hienoja, mutta ei ole kuin¨
      mielistelijöitä.että piste vaan....

    • asdfghjkl

      Tyhmät ei tajua,porvari ei aja vähempiosaisten asioita.Nyt se kuilu syvenee oikeen kunnolla,rikkaat rikastuu tuhottomasti ja köyhät köyhtyy,onneksi sitten 4 vuoden päästä on vaalit taas.Eiköhän porukka ole liikkeellä.

    • Porvarihallitus

      Kylläpäs ne demarit aloittavat vuoden 2011 eduskuntavaalien kampanjoinnin ajoissa. Ryömisit sinäkin takaisin siihen työväentalon saunaan josta synnyit maailmaan muita kadehtimaan ja panettelemaan.

      • demari ja demari

        niinpä niin toivon, että
        maistuu makealla demarin kyyneleet,
        koska vuorotellen sitä tekee myös
        porvaritkin.Enpä ehdi kiivetä saunan lauteille.
        Sairaalasssa synnyin, mutta sinä synnyit
        ruotsalaisessa perheessä piian lapsena ja
        niin sinusta tuli pikku-porvari.
        Turhaan viisastelet, pysy aisoissa,
        sillä vielä on tuleva päivä,jolloin
        porvarit itkee....ja kovasti.


      • Ajattelija82
        demari ja demari kirjoitti:

        niinpä niin toivon, että
        maistuu makealla demarin kyyneleet,
        koska vuorotellen sitä tekee myös
        porvaritkin.Enpä ehdi kiivetä saunan lauteille.
        Sairaalasssa synnyin, mutta sinä synnyit
        ruotsalaisessa perheessä piian lapsena ja
        niin sinusta tuli pikku-porvari.
        Turhaan viisastelet, pysy aisoissa,
        sillä vielä on tuleva päivä,jolloin
        porvarit itkee....ja kovasti.

        Kyllä nyt porvarit saavat nauraa


    • Yksinäiseksi

      jouduin nimenomaan köyhyyden vuoksi. Rahalla ainoastaan saa ystäviä tänä päivänä, sillä kaikki tiedot ja taidot (myös sosiaaliset taidot) mitataan rahassa, ei käytännössä. Siihen tämä ahneuden ajan yhteiskunta on vienyt vähäosaiset ja syrjityt köyhät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      296
      11541
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7116
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5922
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5259
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4361
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4199
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3591
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3584
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3177
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3115
    Aihe