Mitsun automaattiryypyssä vikaa...

Niin mulla on tollanen Mitsubishi Lancer 90 1.5 ja siinä on luultavasti ryypyssä vikaa koska käy kylmänä todella huonosti. Mitäs sellasen korjaus maksaisi suurinpiirtein? En oikeen itse tiedä noista jutuista niin paljoa ja sitä ei varmaan itse korjailla? Jos se pitää vaihtaa niin pitääkö ostaa uusi vai kelpaako käytettykin?
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan asiallisesti
4435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ryypystä en tiedä, mutta länsimaisissa ne on simppeleitä värkkejä. Puolessa tunnissa tekee jo paljon eikä osia välttämättä tarvita.
Yksi paljon käytetty tapa on muuttaa ryyppy käsikäyttöiseksi. Vaijeri sopivasta kohti hytistä kaasuttimelle ja se on melkein siinä.

Äänestä

tokenee ja käsikäyttöiseksi muuttamista kannattaa harkita vasta viimeisenä mahdollisuutena. Osaava asentaja sen saa kondikseen melko nopeasti, mutta tunarin jäljiltä se käsikäyttöinen viritelmä on sitten ainut hätäapu.

Äänestä
  • auto lähtee hyvin kylmänä käyntii eli ryyppyläppä menee päälle, mutta ei jaksa pitää kierroksia. Häiriönä voi olla kylmäkäynti kierrosten säädön muuttuminen ajanmittaan ja samalla myös ns. laimennus jää vähäiseksi. Kun huikka on päällä niin mekanismi säätää moottorin kierrokset suuremmaksi jolloin alipaine hieman avaa huikkaläppää ja kylmäkäynti seos laimenee lisäilmasta ja moottori jaksaa pitää oikeat käynti kierrokset. Lämmetessään huikkaläppä aukeaa ja mekanismi pudottaa kierrokset normaali joutokäynti alueelle. No siis melko pomminvarma systeemi kunhan vaan kaikki edellytykset on pelissä mukana.

    Äänestä

  • että todennäköisesti kirjoitti:

    auto lähtee hyvin kylmänä käyntii eli ryyppyläppä menee päälle, mutta ei jaksa pitää kierroksia. Häiriönä voi olla kylmäkäynti kierrosten säädön muuttuminen ajanmittaan ja samalla myös ns. laimennus jää vähäiseksi. Kun huikka on päällä niin mekanismi säätää moottorin kierrokset suuremmaksi jolloin alipaine hieman avaa huikkaläppää ja kylmäkäynti seos laimenee lisäilmasta ja moottori jaksaa pitää oikeat käynti kierrokset. Lämmetessään huikkaläppä aukeaa ja mekanismi pudottaa kierrokset normaali joutokäynti alueelle. No siis melko pomminvarma systeemi kunhan vaan kaikki edellytykset on pelissä mukana.

    Säätöhommahan tuo on. ensin säädeetään vahaelementti, ja sitten kylmäjoutokäynti kohdalleen. 15min homma jos tietää ja osaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dimmy kirjoitti:

Niin mulla on tollanen Mitsubishi Lancer 90 1.5 ja siinä on luultavasti ryypyssä vikaa koska käy kylmänä todella huonosti. Mitäs sellasen korjaus maksaisi suurinpiirtein? En oikeen itse tiedä noista jutuista niin paljoa ja sitä ei varmaan itse korjailla? Jos se pitää vaihtaa niin pitääkö ostaa uusi vai kelpaako käytettykin?
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan asiallisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu