Kumma ilmiö nyt uutisissa. Irakin sodasta haastatellaan Suomen sotilashenkilöitä!
Niin kuin liittoutuneet niille raportoisi, tai kysysi neuvoa? Saman tiedon varassa ovat, kuin tavalliset punaniskat.
Tuntuu ajan haaskaukselta tentata maamiina joukkojen kenuja!
Niin kuin liittoutuneet niille raportoisi, tai kysysi neuvoa? Saman tiedon varassa ovat, kuin tavalliset punaniskat.
Tuntuu ajan haaskaukselta tentata maamiina joukkojen kenuja!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varsinainen asiantuntija taitaa olla äänessä...millä kokemuksella sinä arvioit Suomen armeijan upseerien ammattitaidon? Televisiossa käytävissä keskusteluissa on kyse taktiikan ja strategian arvioinnista ja tiettyjen toimintojen selittämisestä. Armeijat toimivat tiettyjen mallien mukaan, ja noihin malleihin suomalaiset asiantuntijaupseerit enemmän kuin hyvin perehtyneitä. Istutetaanpa sinunlaisesi punaistakin punaisempi punaniska sen kameran eteen. Asiantuntevat lausunnot jäisivät varsin vähäisiksi.
Olen asiantuntia, kun OLEN käynyt tämän Suomenarmeijan. Tavannut siellä suurinta päällystöä, että pojat vain tinasotilailla leikkimään!
Jokainen maitokaupan myyjä pystyy samoihin kometteihin.
...että ammattisotilaita on tv:ssä selittämässä asioita, sillä monet tavalliset ihmiset ei kerrotuista uutisista, sikälikään kun ne pitävät paikkansa, pysty oikeastaan ymmärtämään mitä tapahtuu ja mitä merkitystä joillakin tapahtumilla on kokonaistilanteen kannalta. Eri asia sitten on mitä uutisista tai sotilaidenkaan selvityksistä kannattaa uskoa, sillä molemmat taistelevat osapuolet värittävät tietoa itselleen mieleiseen suuntaan. Ei kenenkään tule vakavissaan uskoa että liittouma olisi menettänyt todellisuudessa vain ne parikymmentä sotilasta jotka se myöntää, vaikuttaa nimittäin siltä että irakilaiset tekevät vastarintaa varsinkin kaupungeissa. Tarkka-ampujat, miinat ja väijytykset aiheuttavat siellä helpommin tappioita kuin taistelut avoimella aavikolla.
Vaikeinta on etsiä se oikea ja puolueeton uutislähde. Mitä itse olen seurannut BBC :n, CNN :n ja Reuters :n web uutisia, niin kyllä Suomen TV antaa aika hyvän kuvan siitä, mitä siellä tapahtuu. CNN on tunnetusti USA :n käsikassara, eikä sen uutisiin kannata suhtautua varauksetta. BBC on BBC, tekee hyviä luonto dokumentteja ja voi olla, että uutisiakin. Reuters on ollut aina ollut melko luotettava ja puolueeton, mutta taittapi olla tällä hetkellä pahoissa taloudellisissa vaikeuksissa, mikä voi vaikuttaa myös uutisointiin.
Puhut asiaa siitä, että ei tavallinen tossun kuluttaja välttämättä ymmärrä mitä siellä oikeasti tapahtuu ja mihin "liitouma" pyrkii. Eli sikäli on hyvä, että siellä on ammattilaisia puhumassa.
Joo o. Mutta, jos ammattilaisia. Pitää, sitten tilata Jenkeistä, tai Britaniasta. Nämä Suomen tinasotilaat ei ymmärrä sodanpäälle miään!
ymmärtävät sodan päälle enemmän kuin esim. neukut, joilla sentään on kokemusta sodasta enemmän kuin esim. jenkkipelleillä.
Eiköhän televisioasemat palkkaa kommentaattoreiksi mahdollisimman asiantuntevia ja selväsanaisia henkilöitä.
"Putket puhuu" tarjotkoon itseään Maikkarille kommentaattoriksi, kuten terveellä itsetunnolla varustetun henkilön sopii odottaa.